Toplumsal yeniden üretim bağlamında Prens Adaları örneği
The case of Prince' Islands in the context of social reproduction
  1. Tez No: 591212
  2. Yazar: ÖZGE KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BERNA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma Prens Adaları'nın kendine özgü bir işleyişinin, varoluşunun olduğunu belirtecek, mikro-kozmos olarak Anakara'dan nasıl farklılaştığına odaklanacaktır. Adalar'ın“Maddi Yeniden Üretim”,“İktidarın Yeniden Üretimi”ve“Sembolik Yeniden Üretimi”ndeki değişim süreçlerini deşifre ederken, makro-kozmosla ilişkisini de ele alacaktır. Bu nedenle, Korkut Boratav'ın 11 döneme ayırdığı Türkiye İktisat Tarihi dönemselleştirmesi üzerinden ilerlenmiştir. Prens Adaları'nın tarihi özelinde 1908'den günümüze kadar geçen süreyi beş dönemde inceleyecektir. Dönemler ve öne çıkan yeniden üretim süreçleri şöyle kategorileştirilir: 1908-1923 yılları arasını“İktidarın Yeniden Üretimi”, 1923-1939 yılları arasını“Sembolik Yeniden Üretim”ve“İktidarın Yeniden Üretimi”, 1940-1963 yılları arası“Maddi Yeniden Üretim”, 1964-1974 arasını“Sembolik Yeniden Üretim”ve“İktidarın Yeniden Üretimi”ön plana çıkarken, 1980'lerden günümüze kadar ele alınan dönemde güncel değişmelerin yaşanmasının etkisiyle“Toplusal Yeniden Üretim”süreçleri tartışılacaktır. Bu çalışma,“Maddi Yeniden Üretim”,“İktidarın Yeniden Üretimi”ve“Sembolik Yeniden Üretim”süreçleri arasında hiyerarşik bir ilişki olmadığını vurgularken, toplumsal gerçekliği analiz etmek için bir araç olarak kullanacaktır
Özet (Çeviri)
This study will show that the Prince Islands have a unique functioning and existence and will focus on how it differs from the mainland as microcosm. It will explore the relationship of the islands with macrocosmos, while deciphering the processes of change in material reproduction, reproduction of power and symbolic reproduction. Therefore, Korkut Boratav 11 separate periods that Turkey was moving through the periodization of economic history. It will examine the period of time from 1908 to the present in five periods in the history of the Prince Islands. The periods and prominent reproduction processes are categorized as follows:“Reproduction of Power”between 1908-1923,“Symbolic Reproduction”and“Reproduction of Power”between 1923-1939,“Material Reproduction”between 1940-1963,“Symbolic Reproduction and Power”between 1964-1974 While the“Production of Reproduction”comes to the forefront,“Social Reproduction”processes will be discussed with the effect of the current changes in the period from 1980s to the present. This study will use it as a tool for analyzing social reality while emphasizing that there is no hierarchical relationship between“Material Reproduction”,“Reproduction of Power”and“Symbolic Reproduction”processes.