Bir uyarlamalı karmaşık sistem olarak ekonomi
Economy as a complex adaptive system
  1. Tez No: 254765
  2. Yazar: BAKİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yazı karmaşıklık yaklaşımının ekonomiye olan etkisini değerlendirmektedir. Karmaşıklık yaklaşımı her alanda olduğu gibi ekonomide de yeni anlayışlara yol açmıştır. Karmaşıklık yaklaşımı genel olarak klasik analitik çözümlemeye yanıt vermeyen sistem problemlerine başarıyla uygulanabilmektedir. Karmaşıklığın oldukça eskiye dayanan kökenleri vardır ama karmaşık sistemlerin bilimsel olarak çalışılması yenidir. Karmaşıklık teorisinden önce bu alanlar doğaüstü veya metafiziksel olarak görülmüştür. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler karmaşıklık çalışmalarını mümkün kılmıştır. Karmaşıklık teorisi Kuhn'un bilimsel devrimler için ortaya koyduğu kriterlere uyarak bilimsel bir devrimi meydana getirmektedir. Ekonomik bakış açısından da karmaşıklık neoklasik ana akımla rekabet eden yeni bir paradigmadır.
Özet (Çeviri)
This paper evaluates the impact of the complexity approach on economics. Complexity theory evokes new understandings in economics. Complexity theory can be successfully applied to the problems of the systems which doesn?t response classical analytical methods. Complexity has old roots but scientific studies of complex systems are novel. Before complexity theory these areas are seen as supernatural and metaphysical. The developments in computer technology facilitate complexity studies possible. Complexity theory is a scientific revolution that obeys the Kuhn?s criteria. From economical view point complexity is a new paradigm that competes with neoclassical main stream.