Muhasebe verilerinin bilgisel içeriği ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda test edilmesi
Information content of accounting and an empirical test on Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 254814
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Muhasebe sistemi, kullanıcılara ekonomik kararlar verirken faydalanmaları için işletmenin finansal durumu, performansı (faaliyet sonuçları) ve finansal durumundaki değişiklikler hakkında bilgileri sunar. Ekonomik sistemin en önemli parçalarından biri olan işletmelerin, faaliyetlerinin ve faaliyet sonuçlarına ilişkin bilgilerinin işletme ile ilişkisi olan taraflara tam ve doğru olarak sunulması ekonominin devamlılığı, etkinliği ve bireylerin refahının korunması ve artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda, ekonomideki bilgi akışı diğer araçların yanı sıra önemli ölçüde muhasebenin ürettiği bilgilere dayalıdır. Bu açıdan bakıldığında; muhasebenin temel amacı, herhangi bir işletmenin finansal durumu ve faaliyet sonuçlarını gösteren raporların ve bilgilerin sağlanması ile bunların analizi ve yorumlanması olarak ifade edilebilir. Muhasebe bilgileri birçok kişi tarafından kullanılmakla birlikte sermaye piyasası yatırımcıları için firmanın gelecekteki nakit akımını tahmin etme ve firmanın hisse senetlerinin risk ve getirilerini değerlendirmede en önemli kaynaklardan biridir.Bu tezin amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgilerin işletmenin ilgili taraflarından en önemlilerinden biri olan yatırımcılar (ortaklar) tarafından kullanılıp kullanmadığını tespit etmektir. Bu amaçla yapılan ampirik çalışmada değişken olarak hisse senedi getirileri, karlar, nakit akımları, tahakkuklar ve bunların değişimleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda muhasebe verilerinin bilgisel içeriğe sahip oldukları genel olarak bulgulanmış ancak kriz dönemlerinde anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Bunun yanında değişkenlerin sürekli veya geçici olarak sınıflandırılmaları durumunda da bilgisel içerikte değişikliklerin olduğu belirlenmiştir.Çalışmada ayrıca muhasebe verilerinin bilgisel içeriğin Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasıyla arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting information provides the users with the information regarding the, financial condition, performance and changes in the financial condition of the firm to be used in economical decisions. As the firms are major actor in the economic system, comprehensive and accurate disclosure to the investors by the firms plays a critical role in the sustanance of smooth- running and effective economy and enhancement and prevention of individual wellfare. In this regard, the information flow in the economy besides other instruments depends to a great extend on the information provided by accounting. From this point of view, the main purpose of accounting can be expressed as the provision of the reports and information regarding the financial situation and operations of a firm and analysis and the interpretation of this information. Although the accounting information is used by a wide range of people, it is one of the prominent sources that enables the investors in the financial market to forecast the future cash flow and to assess the risk and return of the stocks of the firm.The purpose of this dissertation is to detect the use of the accounting information in the İstanbul Stock Exchange by the shareholders, as one of the prominent stakeholder of a firm. To this end, return on stock, earnings, cash flows, accruals and change in their values are the variables employed in the study. The result of the analysis generally verifies the information contet of accounting data, however, no significant results attained during crisis periods. In addition, the study shows that the content of information varies depending on the classification of the variables as permanant or transitory.The study also shows that the information content of the accounting data increases with the employment of Turkish Accounting Standards in accord with the Internatonal Accounting Standards.