Gender-preferential language use in the writing style of teenagers
Ergenlerin yazı üsluplarındaki toplumsal cinsiyet tercihli dil kullanımı
  1. Tez No: 254815
  2. Yazar: MELİKE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Toplumsal cinsiyet insanların sadece sahip oldukları bir özellik değildir, aynı zamanda farklı bağlamlarda oynadıkları bir roldür. Bireylerin toplumsal cinsiyet kimlikleri, sosyalleşme sürecinde edindikleri cinsiyet kalıp yargıları ile şekil kazanır, ancak her bireyin kişisel özellikleri veya toplumsal cinsiyet rolü kimliği biyolojik cinsiyeti ile örtüşmeyebilir. Bu görüşten yola çıkarak, bu çalışma, ergenlerin toplumsal cinsiyetleri ve yazılı dil kullanımları arasındaki ilişkiyi üç bağımsız değişken (biyolojik cinsiyet, psikolojik cinsiyet ve konu) aracılığıyla çözümlemek ve tanımlamak amacıyla yürütülmüştür.İdeal arkadaş ve küresel ısınma konularında 13-14 yaşlarındaki 35 kız ve 35 erkek öğrencinin yazdığı kompozisyonlar, geçmiş çalışmalarda kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösteren yedi adet kadınlarca daha fazla tercih edilen dil değişkenleri (duygusal anlatılar, sorular, niteleme sıfatları, anlamı güçlendirici sözcükler, eğretileme ve benzetme, üçüncü kişi göndermeleri ve kesinlik bildirmeyen ifadeler) ve yedi adet erkeklerce daha fazla tercih edilen dil değişkenleri (miktar bildiren sözcükler, örneklemeler, yazım hataları, yer-yön bildiren ifadeler, odaklayıcı belirteçler, birinci kişi göndermeleri, kesinlik bildiren ifadeler) açısından incelenmiştir. Öğrencilerin toplumsal cinsiyet rolü özellikleri (erkeksi, kadınsı, androjen, belirsiz) Bem Cinsiyet Rolü Envanteri kullanılarak tespit edilmiştir.Ki-kare analiz sonuçları, dilsel değişkenlerin frekanslarının sadece biyolojik cinsiyet açısından değil aynı zamanda psikolojik cinsiyet ve konuya göre de değişiklik gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Bazı dil kodları kızlar tarafından daha fazla kullanılırken bazıları erkekler tarafından daha fazla tercih edilmiştir. Benzer biçimde, dil kodlarının kullanımının katılımcıların kadınsı veya erkeksi kişilik özelliğini benimsemelerine göre de değiştiği görülmüştür. Kadınlarca tercih edilen dil öğeleri ideal arkadaş metinlerinde daha fazla kullanılırken erkeklerce tercih edilen dil öğeleri küresel ısınma konusunda daha fazla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender is not something people possess but something they ?do? in specific contexts. The sex/gender stereotypes which are acquired in the socialization process shape the gender identity of a person, however, the personal characteristics or the gender role identity of a person may differ from her/his biological gender. Starting out from this view, the present research was conducted to analyze and describe the relationship between gender and written language use of teenagers via three independent variables: biological gender, psychological gender and topic.The compositions written on ideal friend and global warming topics by 35 female and 35 male students aged 13-14, were coded for the frequency and percentages of seven female-preferential (references to emotion, questions, qualificative adjectives, intensifiers, metaphors& simile, third person pronouns and expressions of uncertainty) and seven male-preferential (references to quantity, illustratives, errors, locatives, focus adverbials, first person references and expressions of certainty) language devices which were found to differ between females and males in the previous studies. Gender role characteristics (masculine, feminine, androgynous, undifferentiated) of the students were identified with the Bem?s Sex Role Inventory.Chi-square analysis results showed that the frequencies of the linguistic variables differed not only according to the biological gender, but also to the psychological gender and the gender-type of the topic. While some language codes were more frequently used by the girls, some others were more often preferred by the boys. Similarly, the use of the language codes differed according to the subjects? adoption of either feminine or masculine trait. More female-preferential items were employed in the ideal friend passages whereas more male-preferential items were used in the global warming topic.