The effect of classroom learning environment on intrinsic motivation of students learning English as a foreign language in freshman class at Atılım University
Sınif içi öğrenme ortamının, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Atılım Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin içsel motivasyonu üzerindeki etkisi.
  1. Tez No: 254871
  2. Yazar: MELİKE KESİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf içi öğrenme ortamının, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Atılım Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin içsel motivasyonu üzerindeki etkisinin ne olduğunu tespit etmektir. Söz konusu çalışma, 2007-2008 akademik yılı itibariyle Atılım Üniversitesi birinci sınıf, ikinci dönem öğrencisi olan 30 kişiye uygulanmıştır. Katılımcıların, 11 tanesi bayan, 19 tanesi erkek olup, İngilizce dil seviyeleri aynıdır. Bu çalışmanın verisi, demografik veri formu ve içsel motivasyon anketi aracılığıyla toplanmıştır. Anketin orjinali, Deci ve Ryan tarafından1982 yılında geliştirilmiş olup, bu çalışmada, uyarlanmış versiyonu kullanılmıştır. Çalışmanın son iki haftası, her bir maddenin, katılımcı için ne kadar doğru olduğunu hesaplamak için 30 katılımcının, 1'den (katılmıyorum), 3'e (katılıyorum) kadar anketi doldurması istenmiştir. Tüm cevaplar hesaplandıktan sonra bireyin içsel motivasyon puani hesaplanmıştır. Toplanan veriler, araştırma sonrasında, SPSS 11.5 istatistik program yardımıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, bağımsız t-testi ve ikili korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan anlizlerin sonucunda, kızlar ve erkekler için motivasyon ve başarı değişkenlerinin ortalaması birbirine çok yakın çıkmıştır (kızların başarı ort: 70.73; erkeklerin başarı ort: 72.70; kızların motivasyon ort: 39.46; erkeklerin motivasyon ort: 41.05). diğer bir deyişle, içsel motivasyon ve başarı açısından kız ve erkek arasında bir fark yoktur. Bununla birlikte, sonuçlar, içsel motivasyon ve başarı arasında anlamlı bir korelasyon r (28) = .87, r
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the effect of classroom learning environment on intrinsic motivation of students learning English as a foreign language in freshman class at Atilim University. The study was applied to 30 first year, second semester students in freshman class at Atılım University in the 2007-2008 academic year. 11 of the participants were female and 19 of them were male and their proficiency level of English was the same. The data for the study were collected through demographic data form and Intrinsic Motivation Inventory (IMI). The original version of the inventory was developed by Deci and Ryan in 1982 but in this study, adapted version of it was used. During the last two weeks by the end of the study, 30 subjects were asked to fill in a questionnaire in order to rate the degree to which each item applied to them on a 1 (No, I do not agree) to 3 (Yes, I agree) scale and an individual?s intrinsic motivation score is determined by summing all responses. The collected data was analyzed by using SPSS 11.5 statistical package. Descriptive statistics, normality tests, independent t-test and bivariate correlation analysis were used to analyze the data obtained. As a result of the research findings, it was seen that the mean scores of motivation and achievement variables for females and males are very close to each other (M=70.73 for achievement scores of females and M=72.70 for achievement scores of males and M=39.46 for motivation scores of females and M=41.05 for motivation scores of males). In other words, there is no significant difference between female and male students in terms of intrinsic motivation and achievement scores. Moreover, it was found that there is a significant relationship between intrinsic motivation and achievement scores since the findings indicated that the correlation between intrinsic motivation and achievement was significant r (28) = .87, r