Uluslararası sermaye akımlarının analizi ve sermaye hareketliliğinin ölçülmesi: Teori ve Türkiye için bir uygulama
The analysis of international capital movements and the measurement of the degree of international capital mobility: Theory and an application for Turkey
  1. Tez No: 254878
  2. Yazar: SELCEN TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmanın öncelikli amacı uluslararası sermaye hareketliliğinin derecesini belirlemeye yönelik yöntemlerin analiz edilmesi ve Türkiye üzerine ampirik bir uygulamanın gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla öncelikle uluslararası sermaye akımlarına ilişkin kavramlar tanımlanarak uluslararası sermaye akımlarının tarihsel gelişim evreleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Daha sonra uluslararası sermaye hareketliliğinin derecesini ölçmeye yönelik olarak geliştirilen yöntemlerden en yaygın kullanım alanına sahip olanlar incelenmiş ve yöntemlerin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Son olarak Türkiye ekonomisinde uluslararası sermaye akımlarının tarihsel süreç içinde nasıl değiştiği analiz edilmiş ve Türkiye'de sermaye hareketliliğinin derecesinin tespit edilmesi amacıyla 1994-2008 dönemlerini kapsayan bir uygulama yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda incelenen dönemde Türkiye ekonomisinde uluslararası sermaye hareketliliğinin mükemmel olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal aim of this study is to analyse the methods towards determining the dergree of international capital mobility and present an empirical application for Turkey. For this purpose, first of all, the main concepts about international capital movements are defined and the historical progress of the international capital movements is analysed. Further, the most used methods of determining the degree of international capital mobility are investigated and several advantages and disadvantages of these methods are discussed. Lastly, the historical progress of international capital mobility in Turkey is analysed and an empirical study is performed to determine the degree of international capital mobility in Turkey in the period of 1994-2008. In conclusion of this study, it is observed that the degree of international capital mobility in Turkey for the investigated period is not perfect.