Speaking from the margins: The voice of the 'other' in the poetry of carol ann Duffy and Jackie kay
Uçlardan seslenmek: Carol ann Duffy ve Jackie Kay?in şiirlerinde 'öteki'nin sesi
- Tez No: 254877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma 1980'lerde ve 1990'larda Britanya'da meydana gelen köklü ekonomik ve siyasi değişimler ile birlikte toplumda geleneksel olarak kabul görmüş değerler, idealler ve ideolojilerin de değişime uğramasının çağdaş İngiliz şiirinde yarattığı çokseslilik bağlamında Carol Ann Duffy ve Jackie Kay'in şiirlerinde ?öteki?nin ses bulmasını incelemektedir. Bu ?öteki? toplum dışına itilmiş, susturulmuş, olanakları kıt, temsil edilmeyen, aidiyet hissedemeyen, toplumun uçlarında yaşayanlardır. 1980'ler Thatcher İngiltere'sinin ekonomi politikaları nedeniyle toplum dışına itilen, fakirleşen ve göz ardı edilen bu ?öteki?ler Carol Ann Duffy ve Jackie Kay'in şiirlerinde ses bularak okuyuculara 1980'ler ve 1990'ların Britanya toplumunu da sunmaktadır.Giriş kısmında Carol Ann Duffy ve Jackie Kay'in şiirlerini incelerken bir çerçeve oluşturması açısından 1980'ler ve 1990'ların sosyal, siyasi ve kültürel tarihi ele alınmıştır. Çağdaş İngiliz şiirinde meydana gelen çoksesliliğin nedenleri toplumunun sosyal ve ekonomik tarihi ile bağdaştırılarak, bunların 1980'ler ve 1990'ların şiirine etkisi hakkında bilgi verildikten sonra tezin Birinci Bölüm'ünde Carol Ann Duffy'nin Standing Female Nude (1985), Selling Manhattan (1987), The Other Country (1990) ve Mean Time (1993) isimli şiir kitapları kültürel, sosyal ve etnik bağlamda ?öteki?yi seslendirmeleri açısından incelenmiştir. İkinci Bölüm'de ise Jackie Kay'in The Adoption Papers (1991), Other Lovers (1993) ve Off Colour (1999) isimli kitapları ise özellikle ırksal ve cinsel kimlikli ?öteki?nin ses bulması açısından değerlendirilmiştir.Tezin sonuç bölümünde ise Carol Ann Duffy ve Jackie Kay'in şiirlerinin incelenmesi sonucunda Carol Ann Duffy'nin dramatik monolog yöntemini kullanarak, Jackie Kay'in de şiirlerinde kendi deneyimlerinden yola çıkarak toplumdaki ?öteki?nin sesini duyurduğu görülmüştür. Carol Ann Duffy suçlular, akli dengesi bozuk kişiler, toplum tarafından reddedilmiş, susturulmuş, uçlarda yaşayan, işsiz ve göçmen kişilere ses vererek, Jackie Kay ise İskoçyalı bir aile tarafından evlat edinilip büyütülmüş bir siyahi olarak kendi hayat hikayesinden yola çıkıp şiirlerinde toplumda kültürel ve ırksal olarak ?ötekileşen?, ayrımcılığa maruz kalan, kimlik sorunları yaşayan insanlara yer vererek çağdaş Britanya toplumunda ?öteki?nin dillendiğini vurgulanmıştır. Hem Duffy hem de Kay şiirlerinde ?öteki?nin deneyimlerini aktararak çağdaş Britanya'yı yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates that as a result of the change in the traditionally accepted social values, ideologies and ideals together with the economic and political changes in the 1980s and 1990s Britain, plurality flourished in contemporary British poetry. As a result of the political approaches of Thatcher in the 1980s, the promotion of individualism, self-interest and lack of concern for the less able and less fortunate, there occurred a divided British society where the rich became richer whereas the poor became poorer. Thus, laissez-faire capitalism inevitably created a deprived underclass who were forced to the margins and ignored by the government. These ?othered? people found a voice in the poetry of Carol Ann Duffy and Jackie Kay, and both poets presented the British society of the 1980s and the 1990s through the voice of the ?other?. In this sense, the selected poems of Carol Ann Duffy from her poetry collections Standing Female Nude (1985), Selling Manhattan (1987), The Other Country (1990) and Mean Time (1993) and of Jackie Kay from The Adoption Papers (1991), Other Lovers (1993) and Off Colour (1999) are studied as works representing the marginal coming to the centre through the voice given to the ?other?.At the outset, by way of introduction, a social, political and intellectual history of the 1980s and the 1990s is given to serve as a framework for the poetry of the two poets under study. After a brief introduction to the social and economic background of contemporary British society and its impact on the poetry of the 1980s and the 1990s, the voice of the ?other? in selected poems of Carol Ann Duffy from her poetry collections Standing Female Nude (1985), Selling Manhattan (1987), The Other Country (1990) and Mean Time (1993) is studied in Chapter I.In Chapter II, the related poems from Jackie Kay?s The Adoption Papers (1991), Other Lovers (1993) and Off Colour (1999) are studied closely with respect to the racial and sexual ?other? she represents concerning the voice of the other in society.The study of the selected poetry of Carol Ann Duffy and Jackie Kay shows that Duffy, through her use of the dramatic monologue, and Kay, by using her own experiences, present the voice of the ?other? in their poetry. Duffy gives voice to the outcasts in the society such as the criminal, the mentally ill, the rejected, the silenced, the marginalised, the unemployed and the immigrant, and Kay herself already an ?other? as a black girl adopted and raised by a white Scottish family deals with racial issues, racial and sexual otherness in contemporary Britain. Both Duffy and Kay have their poetry represent the contemporary Britain through the experience and voice of the ?other?.