Habermas'da sosyal bilimler metodolojisi üzerine
On the metology of social sciensces by Jurgen Habermas
  1. Tez No: 254900
  2. Yazar: DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖMERUSTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısma Frankfurt Okulunu ikinci kusak temsilcilerinden JurgenHabermas'ın sosyal bilimler metodolojisini içermektedir.Habermas sosyal bilimler metodolojisiyle ilgili görüslerini ortaya koyarkenmoderniteyi tamamlanmamıs bir proje olarak ortaya koyar. Modernitenin kazanımlarıolan akıl ve özgürlük üzerinde durur. Bunun yanında Aydınlanmanın ürünü ve bilimanlayısı olan pozitivizmin totaliter yapısını, tek yanlığını, nesnellestirmesini, her alanıkusatmasını elestirir.Habermas'a göre bilgi ilgidir. O, üç ilgi ve bunlara karsılık gelen üçbilimden söz eder. Birincisi teknik ilgidir. Buna karsılık gelen bilimler ampirik-analitikbilimleridir. ?kincisi pratik ilgilerdir. Buna karsılık gelen bilimler tarihsel?hermeneutikbilimlerdir. Son olarak özgürlesimci ilgilerdir. Buna karsılık gelen bilimler iseideologiekritik ? psikanalizdir.Habermas sosyal bilimlerde hermeneutik ve iletisimsel eylem üzerindedurur. ?letisimsel eylem bir anlama isidir. Bu anlamada ideal konusma ortamındagerçeklesir. Dil analizi üzerinde durarak sosyal bilimleri ve toplumu ele alır. ?letisimseleylem kuramında dil evrensel uzlasıdır.Kısacası Habermas, sosyal bilim metodolojisini dil üzerine kurar.Hermeneutikle, pozitivizmi, kuramsal olanla pratiği birlestirmeye çalısır. Bunuyaparkende elestirel bir yaklasım sergiler
Özet (Çeviri)
This work contain Jurgen Habermas?s, the second generation representativeof Frankfurt School, social scienses methodology.As Habermas proves his ideas about social scienses methodology, he provesmodernity as incompleted Project. He emphasize on intelligence, freedom, which arethe achievement of modernity. At the same time, he ciriticizes positivism?s unliteral,objectify totalitarian system tahat is the result of englightened and science mentality.According to Habermas, kınowledge is equals to interest. He mentioans threeinterest and three knowledge. The frist one is technical interest; ampric ana analyticscience. The second one is practical interest; historical and hermeneutic science. And thlost one is liberalistic interest, ideologycritic ? psychoanalysis.Habermas emphasizes communication act and hermeneutic about socialsciensce. Communication act is an agreement function. This agreement comes true inideal talking occasion. He deals with social sciensce and society while he emphasizeslanguage analysis. Language is a universal agreement in communication act.Briefly, acoording to Habermas, social sciensce is based on language. Hetries to combine hermeneutic with positivism and theoretical and practical. Doing this,he uses a critical approach.