Ronald Dworkin'in hukuk ve siyaset felsefesinde adalet, eşitlik ve özgürlük sorunu
Issues of justice, equality and freedom in Ronald Dworkin?s law and political philosophy
- Tez No: 254923
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ronald Dworkin'in hukuk ve siyaset felsefesi bağlamında adalet,eşitlik ve özgürlüğe ilişkin düşüncelerini ele almak ve bu bağlamda liberalizme yönelikyaklaşımını irdelemektir. Çalışmamız, bu amaca uygun olarak giriş, iki ana bölüm ve sonuçkısmından oluşmaktadır.Giriş bölümünde, Dworkin'in hukuk ve siyaset felsefesi içerisindeki yeri ve bu iki alanayönelik düşüncelerinin önemine değinilmektedir. Hukukun tanımlanması sürecinde ortayakoyduğu düşüncelerinin, hukuk felsefesi tarihindeki önemine vurgu yapılmaktadır.Birinci bölümde, Dworkin'in hukuk felsefesi başlığı altında, doğal hukuk ile hukukîpozitivizm ve Hart'a yönelik eleştirileri ele alınacak ve bu çerçevede Dworkin'in hukukayönelik değerlendirmeleri incelenecektir. İkinci bölümün konusu ise, Dworkin'in siyasetfelsefesidir. Eşitlik, özgürlük ve liberalizm adıyla üç alt başlığa ayrılacak olan bu bölümde,Dworkin'in eşitliğe ilişkin düşünceleri, özgürlük ile eşitlik ilişkisine yönelik değerlendirmeleriirdelenecek ve özgürlüğe atfettiği değer ve yer tespit edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca bu bölümdesöz konusu düşünceler çerçevesinde oluşturduğu liberal pozisyonunun incelenmesine deçalışılacaktır. Klasik liberal gelenekten ayrılan ve liberalizme yönelik düşünceleriyle sosyalliberalizm kanadına dâhil olan Dworkin'in nasıl bir liberal anlayışı savunduğu irdelenecektir.Sonuç bölümünde ise, Dworkin'in hukuk, eşitlik ve özgürlüğe ilişkin düşüncelerine yöneliktespitlerimiz özetlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the ideas of Ronald Dworkin, a significantfigure in philosophy of law and political philosophy, about justice, equality and freedom and hisapproach to liberalism. Our study consists of the following parts: introduction, two mainchapters and conclusion.In the introduction part, Dworkin?s place in the philosophy of law and politicalphilosophy is examined and the significance of his thoughts in these two fields is studied. Theimportance of his definition of law in the history of philosophy of law is focused on.In the first chapter, titled Dworkin?s philosophy of law, Dworkin?s ideas on natural lawand legal positivism and his criticism of Hart are handled and his evaluation of law is dealt with.The second chapter is concerned with Dworkin?s political philosophy. In this chapter,Dworkin?s approach to equality and his ideas of freedom are examined. In this chapter,Dworkin?s analysis of the relationship between freedom and equality is focused on and thevalue he puts on freedom is detected. In addition, it is concerned with Dworkin?s liberal positionin accordance with his ideas. What kind of a liberal understanding is represented by Dworkin,who has left classical liberal tradition and finally belonged to social liberalism, is tried to befound out. And in the conclusion chapter, our findings about Dworkin?s ideas on law, equalityand freedom are presented.