Türkiye'de kimlik siyaseti sorunu ve ulusal kimlik (1980 sonrası döneme sosyo-politik bir bakış)
The problem of identity politics in Turkey and national identity (a socio-politic view to the era after 1980)
- Tez No: 254924
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Türkiye'de Kimlik Siyaseti Sorunu ve Ulusal Kimlik: 1980 Sonrası Döneme Sosyo-Politik Bir Bakıs? adlı bu çalısma dört ana bölümden ve çok sayıda alt bölümden olusmustur.Kavramsal çerçeve olusturmak üzere yazılan birinci bölümde, kimlik kavramı, ulusalkimlik ve kimlik siyaseti olguları kavramsal olarak açıklanmaya çalısılmıs, bu bağlamdakollektif bir aidiyet biçimi olarak ulusal kimliğin toplumsal islevleri üzerinde durulmustur.`Tarihsel Açıdan Genel Bir Değerlendirme' baslıklı ikinci bölümde, tarihsel bir arkaplan olusturmak üzere, tarihsel ve toplumsal bir olgu olarak Osmanlı kimliği üzerindedurulmus, konumuz bağlamında Osmanlı'dan Cumhuriyete `biz' ve `öteki' algılamasındakisüreklilik ele alınmıs, bir bütünlestirme projesi olarak Türk ulusal kimliği ve ulusal kimliğekarsı yönelen dinsel/etnik muhalefet değerlendirilmeye çalısılmıstır.`Ulus Devlet Düsüncesinden Kopus ve Ulus Devletten Ulusal Kimliğe MesruiyetTartısmaları' baslıklı üçüncü bölümde küresellesme olgusunun ulusal kimliğe etkileri,1980'lerde baslayan küresel sistemle bütünlesme çabaları, siyasetin ekseninde yasanan kırılmave ideolojik siyasetten kimlik siyasetine doğru yasanan dönüsüm, bu dönüsümde`postmodernizm' ve `?kinci Cumhuriyet' tartısmalarının rolü üzerinde durulmustur.Son bölümde ise Türkiye'de kimlik siyasetinin söylem araçları olan ve giderek birerkimlik siyaseti sorunu haline gelen siyasal ?slamcılık ve Kürt etnikçiliği üzerinde durulmus,AB'ye üyelik sürecinin, yasanan kimlik siyaseti sorununa etkileri ve kimlik siyasetinin 2000'liyıllarda ortaya çıkardığı kimlik krizi değerlendirilmeye çalısılmıstır.Çalısmanın sonuç bölümünde ise kimlik siyaseti, ulusal kimlik ve Türkiye'dedemokrasinin geleceği üzerine güncel gelismeler de göz önüne alınarak genel bir değerlendirmeyapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Named as“ The Problem Of Identity Polıtıcs In Turkey And National Identity: A sociopoliticview to the era after 1980”, this product, contains four main parts and lots of minorparts.At the first part, written for making a conceptual frame; ıdentıtty, national identity andidentity politics have been tried to explain, additionally, it has been focused on the socialeffects of national ıdentity as a collective style of justice.At the second part called“A general evaluation from the historical point of view”as asocial and historical concept Ottoman ıdentıty has been highlighted, at this stage the contınuityof perception“we”and“the others”has been refered. As a collectional Project, Turkısh natıonalıdentıty and religional/ethic conflicts against national ıdentıty has tried to be evaluated.At the third stage titled“Leaving the idea of national government and constitutıonarguments from natıon goverment to natıonal government, the effects of globalism on nationalidentity, struggles to combine with global system in 1980s, breaks around politics, turnoutsfrom ideologic politics to identity politics, also at the time of this turnouts the arguments on”postmodernism“and”second republic"have been included.At the last part, political islamism and Kurdish Ethnicism which are verbal vehicles ofıdentity politics in Turkey and being a problem of identity politics have been focused. Theeffects of the period for participate in europıan unıon(EU)members, to the problem of identitypolitics and identity crisis occured by identity politics in 2000s have tried to be evaluated.In accordance with current developments over the future of democracy and nationalidentity in Turkey, a general review has been done at the conclusion part of the paper.