Akseki ilçesinin coğrafyası
Geography of Akseki town
  1. Tez No: 254925
  2. Yazar: HALİL HADİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 546
Özet
Akseki ilçesi, Antalya ilinin kuzeydoğusunda, Toros Dağlarının yüksek veengebeli bir kesiminde yer alır. Bu yüzden sahanın coğrafi özellikleri, topoğrafya veyükselti koşullarının kontrolü altındadır. Saha 300-2800 m arasındaki yükseltikuşağına yayılmıştır.Akseki ilçesi, Akdeniz Bölgesi içerisinde ekstrem sayılabilecek iklimdeğerlerine sahiptir. İlçenin iklimi, güneyindeki Akdeniz ile kuzeyindeki karasaliklim yayılış sahaları arasında bir geçiş özelliği gösterir.Araştırma sahası sahip olduğu bitki türleri ile yurdumuzun dikkat çekensahaları arasındadır. Sedir ve Toros göknarı gibi türlerin yanı sıra, bazılarınınendemik olduğu otsu ve soğansı türlerin çeşitliliği de oldukça önemlidir.Akseki ilçesinin 2000 yılı nüfus sayımına göre toplam nüfusu, yaklaşık42467'dir. Ancak bu değerin gerçeği yansıttığını söylemek güçtür. Sahanın gerçeknüfusu resmi rakamlardan oldukça düşük değerler gösterir.Araştırma sahasında 48 idari yönetim alanı bulunmaktadır. Bunların ikisikasaba, 46'sı da köy karakterindedir. Geçici yerleşmelerin yaylalar ve Yörük obalarıolarak ayırt edilebildiği sahada, yaylacılık ve dağ göçebeliği önemli yaşam şekilleriolarak karşımıza çıkmıştır. Akseki'de ekonomik kaynaklar oldukça kısıtlıdır. Tarımve hayvancılık gelişmemiştir. Buna karşılık insanların ticarete yatkınlığıbilinmektedir.
Özet (Çeviri)
The town Akseki is located in the high and steep-uneven piece of region onthe Toros Mountains, northeastern of Antalya. Therefore, the geographicalpeculiarities of the area are under control of the topography and the altitudeconditions. The area spreads through the altitude zone between 300 and 2800 mThe town Akseki has the climatic rates that can be assumed extreme insidethe Mediterranean Region. The climate in the town displays the characteristic oftransition between the spreading areas of the Mediterannean climate in the south andthe territorial climate in the north.The survey area is among the most spectacular ones due to the various typesof plants it has. The variety of the herbaceous and the bulbous types, some of whichare endemic such as the sedar and the fir, are also rather important.The total number of inhabitants is about 42467 according to the populationcensus in 2000. However, it is hard to tell for this rate to reflect the trurt. The realpopulation in the area shows considerably lower rates than numbers in the officalregistration.48 separated administrative management centers and permanent settlementsare situated. We encounter the transhumance and migration on the mountains as thesignificant life styles in the areas where the temporary settlements can bedifferentiated as the plateau and the nomad tent. The economical resources arereasonably limited in Akseki. The agriculture and stock-breeding have notdeveloped. On the other hand, the people in Akseki are known to be capable of trade