Güncel olandan toplumsal çelişkilere
From daily life to social contradiction
  1. Tez No: 254944
  2. Yazar: AYSEL GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GÖZÜBÜYÜK, Aysel. Güncel Olandan Toplumsal Çelişkilere, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu, Ankara, 2008Gündelik yaşam insanoğlunun varolduğu ilk günden beri içinde bulunduğu çevre, etrafındaki nesneler ve insanlarla paylaştığı bir olgudur. Bu nesnelerin sıradanlığı onları sanatın ilk gündemine getirenlerin işlerinde ilginç olmuş olabilir, fakat artık sanat daha farklı mecralarda yol alıyor. Figüratif resim kışkırtıcı, yüksek sesli ve yargılayıcı olabilir mi sorularına cevap bulmak için bu rapordaki eserlerde insan bedeni ifade aracı olarak kullanılarak toplumsal hayattaki çelişkiler eleştirilmiştir. Amaç güncel olaylardan yola çıkıp, toplumsal hayatı sorgulamaktır.Figüratif çalışmalarda desen konusunda ustalaşmak ve insan bedenini daha iyi tanımak için modelle çalışmalara ağırlık verilmiş ve bu desenlerden eserlerde yararlanılmıştır. Nesnel elemanlar imge olarak kullanılmış resimlerde anlatımdan çok imgelerle farklı çağrışımlar yakalamaya çalışılmıştır.Benzer konuları işleyen ve benzer yaklaşımlar sergileyen sanatçılardan örnekler seçilmiş ve incelenmiştir.Yapılan eserlere içinde yaşanılan dönemin etkisinin öneminin bilinciyle dönemin sosyo-kültürel yapısı araştırılmış ve resimlere yansıması irdelenmiştir.Bireyin içinde yaşadığı toplum ve etrafındaki nesneler dünyasını algılaması kendisinin sezgisel ve düşünsel birikimi ile yakından alakalıdır. Sanat yapan kişi duyumları yoluyla edindiği sezgileri ifadeye dönüştürür, estetik olgunun plastik bir dile aktarımı da zihninde oluşur.
Özet (Çeviri)
GÖZÜBÜYÜK, Aysel. From Daily Life to Social Contradiction, Master?s Thesis, Ankara, 2008Daily life is a fact that human beings share with their environment, objects and people surrounding them, from the first existence of humankind. The mediocrity of the daily objects, made it interesting for the first artists who made them their subjects, yet now art goes for other directions. To answer the question, if figurative painting could be provocative, loud and judgmental, human body was used as a form of statement in the paintings of this report, to criticize social conflicts of life. The purpose is to criticize social life through daily events.To master sketches in figurative paintings and to know human body better, live people are accepted as models and the sketches with them are used. Objects are used as images, and creating different associations rather than expressions.Work of artists with similar approaches and subjects are studied and scrutinized.Knowing the importance of social conditions that an artwork is created, social facts and their affects on artwork are also studied.The perception of society and objects is related with the intuitional and intellectual accumulation of ones own. The artist expresses hers/his intuition through her/his sensation.