İstanbul ilinde doğal olarak yetişen bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabilecek pereniyallerin habitatları üzerine araştırmalar
Studies on the habitats of the istanbul provinces native perennials to be used in garden and landscape design
- Tez No: 254962
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışma alanı olarak seçilen İstanbul İli'nin coğrafi konumu, jeolojik, jeomorfolojik ve klimatik özellikleri ile bitkilerin gelişmesine çok elverişli olduğu görülmektedir. Bu nedenle İstanbul, olağanüstü bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Bu kadar büyük bir zenginliğin değeri ise bilinmemekte ve her geçen gün biraz daha yok edilmektedir.Peyzaj çalışmaları açısından uzun bir geçmiş ve deneyimi olan ülkeler doğadaki bitkilerini kültüre almış ve yeni türler ıslah etmişlerdir. Ülkemizde ise doğal bitkiler yeterince tanınmadığından peyzaj düzenlemelerinde kendilerine kullanım alanları bulamamaktadır.Bu çalışmada; İstanbul İli'nde doğal yayılış gösteren bitkilerin yarısına yakın kısmını oluşturan pereniyallerin bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabilecek olan türlerinin saptanması, bu bitkilere uygun bahçe habitatlarının belirlenmesi, habitatlarına göre peyzaj düzenlemelerindeki kullanım olanaklarının ortaya konulması ve bu doğrultuda yeni yaklaşım ve öneriler getirilmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Istanbul, the workspace is chosen for this thesis, is a very suitable place for plant?s growing with its geographical, geologic, climatic and geomorphologic properties. Therefore, Istanbul has an extraordinary plant variety. This abundance, which is wide this much, is not appreciated and it is destroyed more and more.The countries which have a long past and experience in terms of landscape studies cultivated their native plants and improved new plant species. In our country, native plants are not known sufficiently so they cannot come into landscape designs.In this study, determination of the Istanbul provinces? native perennial species which are suitable for the garden and landscape designs, designation of the proper garden habitats for these perennials, introducing of their usage in landscape designs according to their habitats and representing new approaches and suggestion is aimed.