Eğik ve N-bileşenli bir akışkan için zar-evren modellerinin dinamiği
Dynamics of the brane-world models with a tilted and N-components fluid
  1. Tez No: 254961
  2. Yazar: OĞUZHAN KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM MUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, eğik ve N-bileşenli bir akışkan için konvansiyonel kozmolojinin evrim ve bağ denklemleri Randall-Sundrum-II Zar-evren modellerine genişletildi. Bu denklemler, Bianchi IX-tip hariç tutulmak üzere, uzayca homojen ve eşyönsüz tüm Bianchi tip modelleri kapsamında yazıldı. Orjinallerine göre denklemlerdeki birtakım değişiklikler dışında, bu yeni kozmolojide fazladan 5 evrim ve bağ denklemi daha elde etmekteyiz. Bu genelleştirilmiş denklemlerde Zar-evren hipotezi kaldırılırsa konvansiyonel kozmolojinin denklemleri yeniden elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the evolution and constraint equations of the conventional relativistic cosmology for a tilted and N-components fluid are extended to the Randall-Sundrum-II Brane-World cosmological models. These equations were written in the context of all spatially homogeneous and anisotropic Bianchi type models except the Bianchi-IX type one. Apart some modifications in these equations with respect to the original ones, we find five new evolution and constraint equations in this new cosmology. In these generalised equations, when the hypothesis of Brane-World is omitted, the equations of the conventional cosmology are reobtained.