Diyarbakır il ve ilçelerinden temin edilen sütlerde ağır metal ve mineral madde içeriklerinin incelenmesi
An analysis of heavy metal and mineral materyal contents of milk provided from Diyarbakir city and its countries
  1. Tez No: 255020
  2. Yazar: AHMET EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ZİYADANOĞULARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır il merkezi ve ilçelerinden temin edilen inek sütlerinde bakır, mangan, demir, çinko, selenyum, kurşun, kadmiyum, kalsiyum, sodyum, potasyum ve magnezyum düzeylerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki dönemde yapılmıştır.1. dönem ;hayvanların kuru yemle beslendiği,ahırda tutulduğu kış dönemi;2. dönem ise hayvanların çayır-meraya çıktıkları ve taze yemlerle beslendikleri ilkbahar dönemidir.Bu şekilde metal konsantrasyonlarının mevsimlere bağlı beslemenin etkisi de araştırılmıştır. Toplam 202 adet örnek analiz edilmiştir. Örneklerde metal düzeyleri ile magnezyum ve kalsiyum içerikleri Atomik Absorbsiyon Spektrometresi (AAS) ile belirlenirken ,potasyum ve sodyum içerikleri ise Atomik Emisyon Spektrometresi(AES) ile belirlenmiştir.Analizler sonucunda çinko 4.83±0.89 mg/kg, mangan 0.28±0.12 mg/kg, selenyum 18.0±3.4 mg/kg, demir 1.39±0.80 mg/kg, bakır 0.61±0.25 mg/kg, kalsiyum 988.2±155.1 mg/kg, magnezyum 135.9±48.9 mg/kg, potasyum 1361.5 ± 264.5 mg/kg, sodyum 343.9±46.1 mg/kg bulunurken, kadmiyum ve kurşunda ise tespit edilebilir değer belirlenememiştir. Bu değerler literatürdeki değerlerle karşılaştırıldığında,Diyarbakır ve yöresinde kurşun ve kadmiyum metalleri açısından kirlilik söz konusu değildir. Bakır, mangan, demir ve çinko metalleri açısından zenginlik söz konusudur. Mineraller açısından, magnezyum ve potasyum bakımından yeterli bulunmuş iken, sodyum ve kalsiyum bakımından yetersiz bulunmuştur.Ayrıca selenyum açısından da zenginlik söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of copper, manganese, iron, zinc, selenium, lead, cadmium, calsium,sodium,potasium and magnesium in cow milk provided from Diyarbakır city center and its countries.The study was carried out over two seasons.The first season was winter when the animals are kept in stables and fed with dry fed and the second season was spring season when the animals are taken to meadows and pasture lands and fed with fresh fed.In this way the metal consentration of feding acording to seasons was investigated.In total 202 samples were analysed.The metal levels and magnesium and calsium contents was measured through Atomic Absorption Spectrometer(AAS) and Potasium and sodium contents were measured by Atomic Emission Spectrometer(AES).While the analysis revealed 4.83±0.89 mg/kg zinc,0.28±0.12 mg/kg manganese, 18.0±3.4 mg/kg selenium,1.39±0.80 mg/kg iron, 0.61±0.25 mg/kg copper, 988.2±155.1 mg/kg calsium, 135.9±48.9 mg/kg magnesium,1361.5±264.5 mg/kg potasium and 343.9±46.1 mg/kg sodium. It didn?t identified any measurable cadmium and lead.When this values are compared with the relevant literature the milk from Diyarbakır and surrounding is not polluted in terms of lead and cadmium.The milk is rich in terms of copper, manganese, iron and zinc.In terms of minerals ,While, magnesium and potasium were found to be in enough concentrations,it wasn?t containing enough calcium and sodium.Also the milk is rich in terms of selenium.