Kromatografik tekniklerle tabletlerde flurbiprofen analizi ve bozunma kinetiğinin incelenmesi
Analysis of flurbiprofen in pharmaceuticals by chromatographic techniques and investigation of the degradation kinetics
- Tez No: 255019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FIRAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada, Non-steroid Anti-İnflammatuvar ilaçlar grubunun bir üyesi olan flurbiprofenin ticari tabletlerde analizi yapılmıştır. Analizler için yüksek performanslı sıvı kromatografisi, kapiler elektroforez ve yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi kullanılmıştır. Kullanılan kromatografik tekniklerde flurbiprofen analizi için uygun hareketli fazlar belirlenmiştir.Flurbiprofenin farklı stres şartları altında bozunma davranışlarını incelemek için ICH (International Conference of Harmonization) tarafından belirlenen kriterler kullanılmıştır. Bozunmanın en fazla olduğu ortamda farklı süre ve sıcaklıklarda çalışılarak flurbiprofenin bozunma kinetiği incelenmiştir. Bozunma kinetiğinin incelenmesinde analizler yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi cihazı kullanılarak yapılmıştır. Kinetik sonuçlardan elde edilen veriler kullanılarak oda sıcaklığında flurbiprofenin bozunmasıyla ilgili termodinamik sabitler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of the flurbiprofen which is a member of the Non-steroidal Anti Inflammatory Drugs was performed in the commercial tablets. High performance liuid chromatography, capillary electrophoresis and high performance thin layer chromatography were used for the analysis. The apropriate mobil phases were determined for the analysis of the flurbiprofen in chromatographic techniques used.The criterions designated by ICH (International Conference of Harmonization) were used to investigate the degradation behaviors of flurbiprofen under the different stress conditions. The degradation kinetic of flurbiprofen was examined by studing in different time and temperatures at the condition which the maximum degradation was observed. The analysis were performed by using the apparatus of high performance thin layer chromatography in the study of investigation of degradation kinetic. The thermodynamic constants about the degradation of flurbiprofen at room temperature were calculated by using datas obtained from kinetic results.