N-benzil-2-isopropil-aza-15-taç-5 eter'in 1H NMR T1 durulma zamanları ölçümüyle moleküler hareketlerinin incelenmesi
Investigation of the molecular motions of n-benyzl-2-isopropyl aza 15-crown-5 ether with 1H NMR T1 relaxation times measurement
  1. Tez No: 255022
  2. Yazar: MİZGİN TUTŞİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, NMR 1 T ölçümleri kullanılarak kiral (S)-N-Benzil-2-İsopropil-4,7,10,13-Tetraoksa-8,9- Benzo-1-Azasiklopenta-Dek-8-en taç eterin moleküler hareketini tayin etmek amacıyla gerçekleştirildi. Maddeden 10 mg alarak, 5 ml CDCl 3 içinde çözüldü ve çözeltiler 5 mm çapındaki NMR tüpüne konularak iki kere vakumlandı. Sıcaklık 328- 293 0 K değerleri arasında 5' er derece düşürülerek, 1 T değerleri her bir sıcaklıkta ölçüldü. Ölçümler BRUKER 400 MHz NMR spektrometresi ile gerçekleştirildi. Sıcaklık deneylerinin değerlendirilmesinde dipol-dipol etkileşmesine (dipol çiftlerinin etkileşimi) dayanan kuram kullanıldı. Buna dayalı olarak lnT1 ' in, 1 T ' ye karşı grafiği çizildi. Aşırı daralma ile uyum gösterdiği görüldü. Buradan E a aktivasyon enerjileri, 0 ? ve c ? ilgi zamanları hesaplandı. Bulunan c ? ilgi zamanlarının daha önceki deneysel sonuçlarla uyum içinde olduğu gözlendi. Deneylerle burada elde etmiş olduğumuz sonuçlar moleküler takla hareketi ile yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, molecular motions of chiral (S)-N-Benzil-2-İsopropil-4,7,10,13-Tetraoksa-8,9-Benzo-1- Azasiklopenta-Dek-8-en ether was investigated by NMR 1 T measurement. Solution containing 10 mg of chiral crown ether in 5 ml CDCL 3 was prepared for NMR measurement and were transferred in 5 mm NMR tube and degassed twice by freeze thaw method. Temperature was decreased from 328 to 293 by a step of 5 degrees in 1 T measurements by using a variable temperature control unit. 1 T measurements were carried out on a BRUKER 400 MHz NMR spectrometer. In the evaluation of temperature experiments the theory which depends on dipole-dipole (the effectness of dipole couples) effection is used. Depending on that the graphic of ln 1 T to 1/T is drawn. It is seen that it fits with extreme tightness. Activation energies c ? , correlation times and 0 ? are estimated. From the c ? correlation times that are found, molecular tumbling actions are commented.