Güneş gözeleri ile beslenen hız kontrollü asenkron motor sürücü sisteminin gerçeklenmesi ve sulama sistemine uygulanması
The realization of speed controlled induction motor drive system fed by photovoltaics and implementation for irrigation systems
  1. Tez No: 255031
  2. Yazar: YURDAGÜL BENTEŞEN YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küresel iklim değişikliği, fosil yakıtların tükenme ve çevresel etki tehditleri yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu kılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının uygun uygulamalarda kullanımı bu açıdan oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için oldukça önemli bir yenilenebilir kaynak olan güneş enerjisinin kullanımına örnek bir uygulama yapılmıştır.Çalışmada, tarımsal sulama sistemi için gerekli olan elektrik enerjisi güneş gözelerinden elde edilmiştir. Elde edilen elektrik enerjisi A.A.'a çevrilerek bir asenkron motorun beslemesinde kullanılmıştır. Asenkron motor aynı zamanda bir hız kontrol sürücüsü ile kontrol edilmiştir. Bataryalardan oluşan depolama sistemi ile, güneşin olmadığı saatlerde de sulama yapılmasına olanak sağlanmıştır. Sulama sistemi olarak damlama sulama sistemi öngörülmüş, böylelikle suyun ve enerjinin verimlilikle kullanılması sağlanmıştır.Tezde, önerilen uygulama sistemine ait detaylar açıklanmıştır. Kurulan sistemden alınan veriler ile sulamada kullanılan asenkron motora ilişkin veriler sunulmuştur. Özellikle şebekeye uzak yerlerde önerilen sistemin maliyet açısından da uygulanabilir olduğu görülmektedir. Böylelikle, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin tarımsal sulamada etkin kullanımı ile ilgili bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global climate change, exhaustion and environmental impact threats of fossil fuels necessitate the use of renewable energy resources. Use of renewable energy resources in appropriate implementations is quite important in this respect. In this study, a sample implementation of using solar energy which is a very important renewable resource for Turkey and Southern Eastern Region has been carried out.In the study, the electrical energy which is required for agricultural irrigation system is obtained from photovoltaic. The energy obtained had been converted to AA and then used in an induction motor. Induction motor had also been controlled by a speed control driver. Via the storage system made up of batteries, irrigation had been utilized at even sunless hours. As the irrigation system, drip irrigation system is projected. In this way, efficient use of water and energy had been provided.In the thesis, details about the proposed implementation system had been explained. Data about the constructed system and asynchronous motor used in irrigation had been represented. It is seen that the proposed system is feasible especially in places distant from the network in terms of costs. In this way, an implementation in agricultural irrigation has been realized through an effective use of solar energy among renewable energy resources.