Güneş gözeleri ile beslenen sistemlerde enerji üretimi ve örnek uygulamaların simulasyonlar ile analizi
Energy production of systems which are fed by solar cells and analysis of applications with simiulations
  1. Tez No: 275430
  2. Yazar: ALİ İLGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresel iklim değişikliği, fosil yakıtların tükenme ve çevresel etki tehditleri yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu kılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının uygun uygulamalarda kullanımı bu açıdan oldukça önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi için oldukça önemli bir yenilenebilir kaynak olan güneş enerjisiden elektrik enerjisi üretimi ve örnek uygulamalar incelenmiştir.Çalışmada, öncelikle güneş enerjisi ve güneş gözesi sistemlerini oluşturan elemanlar incelenmiştir. Ardından bu sistemlerin kullanıldığı uygulama örnekleri ele alınmıştır. Evsel uygulamalara örnek olmak üzere Diyarbakır Güneş Evi, telekomünikasyon uygulamalarına örnek olarak da bir baz istasyonu incelenmiştir. Ele alınan uygulama örneklerinde öncelikle sistem detayları verilmiş ardından ölçülen değerler ile sistem sistemlerin enerji üretim kapasiteleri belirlenmeye çalışılmıştır. Enerji üretim sistemleri için kullanılabilen Homer simülasyon programı ile ele alınan uygulama örneklerinin simülasyonları yapılmıştır. Yapılan simülasyonlar ve eldeki veriler ışığında sistemlerin maliyet analizleri ortaya konmuştur. Güneş gözeleri ile beslenen sistemlerde kurulum maliyetleri yüksek olduğundan enerjinin verimli kullanılması son derece önemlidir. Tezde ayrıca güneş gözelerinden beslenen sistemler için enerji verimliliğini arttırma yöntemleri incelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The change of global climate, the risk of running out of fosil fuel and the impact on environment require the use of renewable enegry resources. From this point of view, the use of renewable enegry resources in required areaes is import. In this project, applications of solar energy which is one of the most important renewable energy resource for Turkey and South East Region of Turkey, is investigated.İn this project, firstly components of solar cell systems and solar energy are examined. And then application models used with this system are explained. For house applications Diyarbakir Solar House and for telecommunication applications a radio base station are selected as models. Firstly system details are given and then measured values and energy production capacity are tried to find in these examined application system. Application model simulations are done by Homer Simulation programme which can be used for energy production systems. According to these simulations and data the cost price is revealed. Systems which are fed by solar cell set uo cost price is so high that productive usage of energy is very important. Also in this Project, some methods are examined increasing the productive usage of energy and some suggestions are presented..