Yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin trigonometriyi öğrenme düzeylerine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
Effect of constructivist learning approach on the students trigonometry learning levels and attitudes towards math
- Tez No: 255034
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İLHAN TUTALAR, YRD. DOÇ. DR. CAHİT PESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu deneysel çalışmada öğrencilerin trigonometriyi öğrenme düzeyleri ve matematiğe yönelik tutumları bakımından yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ve geleneksel öğretim yöntemleri karşılaştırmalı olarak incelenmektedir.Bu çalışmada elde edşlen ve yukarda da özetle belirtilen sonuçlara dayalı olrak, matematik öğretiminde yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının geleneksel öğretim yaklaşımından daha kalıcı öğrenme sağladığı ve matematik dersine karşı olumlu tutum gteliştirmesine yardımcı oldugu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimantal study the students trigonometry learning levels and the constructıvıst learning approach in terms of the attıtude towards the math were examined comparison to traditional teaching methods.Based on the results obtained from this study and from the results stated brieflly above, ıt was concluded that in Math teaching the constructıvıst learning approach provided more permanent learning than traditional teaching approach and helped to develop positive attitude to wards the math lesson