Bilimsel araştırmalarda veri toplama aracı olarak web anketlerin kullanılması, sınırlılıkları ve fizik tutum ölçeğine uygulanması
In scientific researches, the usage of web survey as a means of obtaining data, its restrictions and implementation into physics attitude scale
  1. Tez No: 255033
  2. Yazar: FERİT KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TAHİR KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu arastırma, gelecegin gereksinimlerine yanıt verebilen ögretmenler yetistirmek için Egitim Fakültesinde okuyan Fizik Ögretmenligi Anabilim Dalı ögrencilerinin web anketi yöntemi kullanılarak demografik özelliklerini ve fizik dersine yönelik tutumlarını karsılastırmalı olarak tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Arastırma, Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Egitim Fakültesinde bünyesinde yer alan fizik ögretmenliginin 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarında okuyan 131 (91 erkek, 40 kız) ögrenci ile gerçeklestirilmistir. Ögrencilere internet üzerinden ?fizik dersine yönelik tutum ölçegi? ve ?demografik özellikler anketi? web anketi yöntemi kullanılarak uygulanmıstır. Bu ölçeklerin web ortamında hazırlanması, arastırmanın zaman, maliyet, emek ve güvenirlik bakımından daha yararlı olmasını saglamıstır. Fizik tutum ölçegi ve demografik özellikler anketi uygulanırken, laboratuara alınan ögrencilerin bu çalısma için hazırlanmıs olan web sitesinden faydalanılarak belirtilen anketlere baglanmaları istenmistir. Ögrencilerin web sitesinde yer alan ilgili web adresini tıklayarak ölçeklere ulasmaları saglanmıstır. Belirtilen ölçek verileri, java script dili kullanılarak ögrencilerin anket sorularını bos bırakmaları engellenmis ve veriler veritabanına otomatik olarak kaydedilmistir. Verilerin analizi sonucunda ögrencilerin ailelerinin alt gelir grubu ailelerden geldigi anlasılmaktadır. Yüksek gelir grubuna sahip ögrencilerin düsük gelir grubuna sahip ögrencilere göre fizik dersine yönelik tutumlarının daha olumlu oldugu tespit edilmistir. Ayrıca çalısmada elde edilen bir diger bir bulgu ise ögrencilerin bulundukları sınıf yükseldikçe fizik dersine daha olumlu yaklastıklarıdır. Çalısmada ögrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarının lise mezuniyeti durumuna, ÖSYM sınavında Fizik Ögretmenligi Anabilim Dalını tercih ettikleri sıraya ve cinsiyetlerine baglı olmadıgı da tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the needs of future teachers this study was carried out to compare physics student teachers? (training in education faculty) attitude toward Physics using web questionnaire method in terms of their demographic features. This study was carried out on 131 (91 of them is male, 40 of them is female) students studying 1, 2, 3, 4 and 5.th grade of physics theacher department of Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Education Faculty. Physics attitude scale and demographic features questionnaries were used through internet. Web questionnaires were applied as it was useful for saving time, money, energy and also more reliable. Both methods for data collection were carried out by asking students to get to the labs and log on to the site designed for the research. prospective physics teachers were asked to enter the website to fill the questionnaires. For this aim Java Script code was added to the web site to fill all questions (without leaving any blank) and then the obtained results were ready to analyse. The results showed that prospective physics teachers generally have lower sosyo-economic backgrounds. Positive attitudes toward physics increase as students advance to higher grades, and attitude toward Physics was independent of type of highschool the prospective teachers were graduated (Anadolu Lisesi, Anadolu Ögretmen lisesi, Genel Lise, Süper Lise), gender, preference sequence of ÖSYM placement system. Also higher sosyo-economic background has positive effect on attitude toward physics.