Süper yoğun lazer alanı ile etkileşen bir elektronlu atomik sistemlerde eşik üzeri iyonlaşma sürecinde dipol olmayan ve göreli etkiler
Non-dipole and relativistic effects on above threshold ionisation of one electron system in super intense laser field
- Tez No: 255054
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, yoğun lazer alanında bir elektronlu atomik sistemlerde eşik üzeri iyonlaşma incelendi. Bu inceleme için öncelikle bir elektronlu atomik sistemin elektromanyetik alan ile etkileşmesi ve bu etkileşme esnasında olası süreçlerin neler olduğu ve bu süreçlerden biri olan iyonlaşma süreci tanımlandı. Etkileşme sadece bir tek foton ile değil bir lazer alanında olması nedeniyle oluşan farklı tip iyonlaşma süreçlerinin ne olduğu ve nasıl gerçekleştiği anlatıldı: çoklufoton iyonlaşması ve eşik üzeri iyonlaşma. Gerek çoklufoton iyonlaşması gerekse eşik üzere iyonlaşma süreçleri lazer alanının şiddetine ve frekansına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Düşük yoğunluklu lazer ile etkileşen sistemler için dipol yaklaşımı kullanılabilmektedir. Dipol yaklaşımının sınırları tezde tartışıldı. Daha yüksek lazer yoğunluğuna sahip etkileşme süreçlerinde dipol olmayan etkileşme teriminin etkisi incelendi (1/c- c ışık hızı olmak üzere basamağında manyetik alan etkisini içeren terim). Göreli etkilerin dikkate alınması gerektiği bölge belirlendi. Bu bölgelerde dipol yaklaşıklığı, manyetik alan ve göreli değişim olmak üzere üç bölgede eşik üzeri iyonlaşma oranları karşılaştırıldı. Dipol olmayan ve göreli etkilerin incelendiği bu bölgede güçlü atom yaklaşımı ve bu yaklaşımdaki sonuçlar gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, above threshold ionization in one-electron system in intense laser field is investigated. Firstly, interaction of one electron system with on electromagnetic field is investigated and the processes particularly ionization, is investigated. Since the interaction occurs in a laser field not only single photon ionization but also multiphoton ionization and above threshold ionization processes are defined. Both later processes depend on the intensity and frequency of the field. At low intensity dipole approximation is valid. Thus, this limit of discussed and non-dipole effects and relativistic effects at higher intensity are investigated within strong field approximation (SFA).