Süper yoğun lazer alanı ile etkileşen atomik sistemlerde multifoton süreçlerine dipol olmayan ve göreli olmayan etkiler
Super intensity laser field interacted with atomic system in a multiphoton process non dipole and non relativistic effect
  1. Tez No: 255065
  2. Yazar: DİLAN ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, yüksek mertebeden harmonik üretimi, güçlü alan multifoton süreçleri yardımıyla tamamen yarı klasik ve analitik çözümlemeleri tanımlanmıştır. Güçlü lazer alanı varlığındaki hesaplamalarımızda, göreli olmayan Schrödinger dalga denklemi ve dipol yaklaşıklığın bozulduğu multifoton süreçlerinin basit tanımları irdelenmiştir. Manyetik alan bileşenin 1/c mertebesinde olduğu için dipol olmayan etkilerin yüksek mertebeden harmonik üretime etkileri tartışılmıştır. Bunun ardından güçlü alan yaklaşıklığının tanımı ile tek elektronlu atomik sistemler için yüksek mertebeden harmonik üretimin yarı klasik model ve tamamen kuantum mekaniksel nitelikleri ele alınmıştır. Güçlü alanda geleneksel olarak saddle point yaklaşımı gösterilerek, uzunluk ayar dönüşümünde harmonik spektrum için tahminlerimizi analiz ettik. Sonuç olarak, yüksek harmonik üretim için kaynak olan attosaniye atımlar dikkate alınmıştır. Bu kısa atımlar (10-18 saniye), elektronların dinamiği için bir araştırma konusu olmuştur. Tezde, yüksek mertebeden harmonik üretim tarafından üretilen attosaniye atımlarının iki kısmından bahsedilmiştir: Geniş düzlükler ve tek sayıda harmonikler kullanılarak attosaniye atım trenleri elde edilir. Bir diğeri ise tek attosaniye atımlarının nasıl üretildiği konusudur. Bu çalışmada, atomik fizik teknikleriyle incelenmeye başlanan yüksek mertebeden harmonik üretim, oldukça heyecan verici sonuçlar elde edilen geniş bir uygulama alanına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we describe analytic and quantum theory of high order harmonic generation by a multiphoton strong-field process. All the calculation strong laser field currently available, simple description of multiphoton process based on non-relativistic Schrödinger equation and dipol approximation can breakdown. We discusses how non?dipole effects of order 1/c due to magnetic field componenet of laser pulse, influence harmonic generation. Than, the generation of high order harmonic in single atoms within framework of strong field approximation in semi-clasical and quantum mechanics model. We showed that the conventional saddle-point approximation in a strong laser field and we have analyzed the prediction for harmonic generation spectra in length gauge. Finally, we have considered the high harmonics as a source of attosecond pulses. Such short pulses (10-18 seconds) could probe for dynamics of electrons in atoms. There are two frontiers on the attosecond pulse synthesis from high harmonics. On utilize the broad plateau spectrum and combine a number of harmonics to from an attosecond puls train. The other focuses on how the synthesize single attosecond pulses. By this study, has offered a solution of high harmonic generation, large application and search area that uses new invented atomic-physics techniques.