Modifiye edilmiş havuç atıklarıyla bazı ağır metallerin adsorpsiyon yoluyla uzaklaştırılmasının kinetik ve termodinamiksel olarak incelenmesi
The investigation as kinetical and thermodynamical removed of some heavy metals by adsorption on modified carrot residues
- Tez No: 255057
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada, modifiye edilmis havuç atıklarından yararlanarak sulu çözeltiden Mn2+, Cu2+, Ni2+ ve Co2+ metallerinin biyosorpsiyon yoluyla uzaklastırılması kinetik ve termodinamik parametreler esliginde incelenip, karsılastırılarak incelendi. Bu amaçla, önce Mn2+, Cu2+, Ni2+ ve Co2+ metalleri için 293K, 313K ve 333K de kinetik çalısmalar yapılarak kinetik veriler elde edildi. Bu deneysel veriler Lagergren denkleminde degerlendirilerek adsorpsiyon hız sabitleri belirlendi. Bu sabitler kullanılarak da aktivasyon enerjileri belirlendi. Ayrıca, yukarıdaki üç ayrı sıcaklıkta adsorpsiyon çalısmaları yapılarak adsorpsiyon izotermleri belirlendi. Adsorpsiyon izotermleri Langmuir izoterm tipine uydugu görüldü. Langmuir çizgisel izoterm denklemlerinde degerlendirilerek C m ve b sabitleri belirlendi. Bulunan b sabitlerinden H, S ve G termodinamik parametreler belirlendi. Ayrıca; her bir metal için tek nokta adsorpsiyon çalısmaları yapılarak, yüzde adsorpsiyon kapasiteleri belirlenip sonuçlar karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of Mn2+, Cu2+, Ni2+ and Co2+ from aqueous solution by biosorption together kinetic and thermodynamics parameter on modified carrot residues was investigated. Biosorption of Mn2+, Cu2+, Ni2+ and Co2+ on modified carrot residues were compared. With this aim, initially for Mn2+, Cu2+, Ni2+ and Co2+ metals, at 293K, 313K and 333K kinetic was study and dates of kinetic were found. Kinetic data obtained at different temperatures for the adsorption of each metals by modified carrot residues were applied to Lagergren equation, and adsorption rate constants (kads) at these temperatures were determined, respectively. Adsorption rate constant (kads) related to Cu+2, Ni+2, Co+2 Mn+2 were applied to Arrhenius equation, and activation energies (Ea) related to the adsorption of Cu+2, Ni+2, Co+2 Mn+2 on modified carrot residue were determined. The sorption of these metals on modified carrot residues conformed to linear form of Langmuir adsorption equation. Langmuir Cm and b constant for each metal were found. Also, using found b constant, kinetic and thermodynamic parameters such as enthalpy (H), free energy (G) and entropy (S) were calculated. Also, for each metals were determined capacity of percent adsorption, and then results were compared.