Astragalus diphtherites Fenzl var. diphtherites ve Astragalus gymnalocepias Rech () taksonlarının farklı polariteye sahip çözücüler ile hazırlanan özütlerinin antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant and antimicrobial properties of extract of Astragalus diphtherites Fenzl var. diphtherites ve Astragalus gymnalocepias Rech (fabaceae) taxa preparead by solvent having different polarity
  1. Tez No: 255074
  2. Yazar: CUMALİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Astragalus diphtherites Fenzl var. diphtherites ve Astragalus gymnalocepias Rech (Fabaceae) taksonlarının gövde ve kök kısımlarından elde edilen hekzan, etil asetat, aseton ve metanol özütlerinin total fenolik, total flavanoid, 2,2-difenil-1-pikril-hidrazil (DPPH) radikalini söndürme aktivitesi, metal şelatlama aktivitesi, indirgeme gücü, hidroksi radikalini söndürme aktivitesi gibi in vitro antioksidan özellikleri ile antimikrobiyal aktiviteleri araştırıldı.A. diphtherites var. diphtherites bitkisinde en yüksek total fenolik bileşen miktarı; gövdede metanol (76.1±0.9 µg GAE/mg), kökte ise aseton özütünden (48.02±1.5 µg GAE/mg) elde edildi. Bu oranlar A. gymnalocepias için gövde metanol özütünde 54.66±2,25 µg GAE/mg ve kök etil asetat özütünde ise 35.83±1.75 µg GAE/mg olarak saptandı.Toplam flavanoid bileşen miktarı ölçülürken kuersetin standart flavanoid olarak kullanıldı. A. diphtherites var. diphtherites bitkisinde en yüksek total flavonoid miktarı; gövdede aseton (42.20±0.46 µg QUE /mg), kökte ise etil asetat özütünden (4.23±0.26 µg QUE /mg) elde edildi. A. gymnalocepias bitkisinde de aynı şekilde gövde aseton (80.15±0.33 µg QUE /mg) ve kök etil asetat özütlerinde (14.01±0.10 µg QUE /mg) toplam flavanoid miktarının yüksek olduğu belirlendi.A. diphtherites var. diphtherites için en yüksek DPPH radikalini söndürme aktivitesi, gövdede metanol (%79.01±0.74) kökte ise aseton özütünde (%91.55±0.24) ölçüldü. A. gymnalocepias bitkisinde ise bu aktivite gövde metanol %86.83±2.24 ve kök etil asetat özütünde %84.10±1.99 değerine sahip olduğu gözlendi.En yüksek indirgeme gücü aktivitesi; A. diphtherites var. diphtherites ve A. gymnalocepias bitkilerinin gövde ve kök kısımları için sırasıyla aseton ve etil asetat özütlerinden elde edildi.Metal şelatlama aktivitesinde standart olarak etilendiamintetraasetik asit (EDTA) kullanıldı. A. diphtherites var. diphtherites bitkisinin gövde kısmından elde edilen metanol (%74.35±1.51) ve kök kısmından elde edilen hekzan özütü (%62.42±0.73), A. gymnalocepias bitkisinde ise gövde (%89.63±0.58) ve kök (%76.41±0.90) kısımlarının metanol özütlerinin en yüksek metal şelatlama aktivitesine sahip olduğu gözlemlendi.Hidroksi radikalini söndürme aktivitesi ölçümünde standart olarak dimetil sülfoksid (DMSO) kullanıldı. A. diphtherites var. diphtherites ve A. gymnalocepias bitkilerinin gövde ve kök etil asetat özütleri en yüksek hidroksi radikali söndürme aktivitesi gösterdi.A. diphtherites var. diphtherites ve A. gymnalocepias bitkilerinin gövde ve kök kısımlarının hekzan, etil asetat, aseton ve metanol özütlerinin antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Streptococcus pyogenes ATCC 19615 Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Bacillus subtilis ATCC 11774 standart bakteri suşları ile Candida albicans ATCC 10231 mayası üzerine Eritromisin, Amoksisilin, Ofloksasin, Netilmisin ile Amfoterisin B standart antibiyotikleri ve 80 ve 160 µg/kağıt disk'lik bitki özütleri denendi. Denemeler sonucunda sadece A. gymnalocepias bitkisinin gövde kısmının aseton ve metanol özütlerinin test edilen standart mikroorganizmalardan Streptococcus pyogenes'in büyümesi üzerinde inhibisyon etkisine sahip olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Present work reports in vitro antimicrobial activity and antioxidant characteristics, hydroxyl radical scavenging activity, reducing power, metal chelating activities, 2,2-Diphenyl?1-picryl-hydrazil (DPPH) radical scavenging activity, total phenolic and total flavonoid content of hexane, ethyl acetat, acetone and methanol extracts obtained in the supernatant of stem and roots of Astragalus diphtheries Fenzl var. diphtherites and Astragalus gymnalocepias Rech (Fabaceae) taxa.The highest total phenolic content was obtained from the stem (76.1±0.9 µg GAE/mg) in the methanol and the root (48.02±1.5 µg GAE/mg) in the aceton extracts of A. diphtheries var. diphtherites. For A. gymnalocepias, the highest phenolic content was obtained from methanol extract of stem (54.66±02.25 µg GAE/mg) and ethyl acetat extract of root (35.83±1.75 µg GAE/mg).The flavonoid content of extracts calculated as quercetin equivalent. The highest total flavonoid content of A. diphtheries var. diphtherites was measured in the stem (42.20±0.46 µg QUE/mg) with acetone, and in root (4.23±0.26 µg QUE/mg) with ethyl acetate extract. For A. gymnalocepias, the total flavonoid content was obtained from stem (80.15±0.33 µg QUE/mg) in the acetone, and the root (14.01±0.10 µg QUE/mg) in the ethyl acetate extract.For A. diphtheries var. diphtherites, the highest DPPH radical scavenging activity was measured in the stem (79.01±0.74%) extract with methanol, and in the root extract (91.55±0.24%) with aceton extract, respectively. In the case of A. gymnalocepias, this activity was 86.83±2.24% with methanol and 84.10±1.99% with ethyl acetate fraction.The highest reducing power activity was shown with the stem and the root extracts of A. diphtheries var. diphtherites and A. gymnalocepias plants with acetone and ethyl acetate extract respectively.Ethylene Diamine Tetra Acetate (EDTA) was used as standarts for the metal chelating activity. The highest chelating activity was determined in the stem (74.35±1.51%) with methanol and the root (62.42±0.73%) with hexane extracts of A. diphtheries var. diphtherites. In the case of A. gymnalocepias, this activity was 89.63±0.58% and 76.41±0.90% with methanol extracts.Dimethyl sulfoxide (DMSO) was used as standard for DPPH radical scavenging activity. The highest DPPH radical scavenging activity was determined in the stem and the root with ethyl acetate extracts of A. diphtheries var. diphtherites and A. gymnalocepias.The antimicrobial activities for hexane, ethyl acetate, acetone and methanol extracts of the stem and root of A. diphtheries var. diphtherites and A. gymnalocepias were tested by disc diffusion method. Escherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Streptococcus pyogenes ATCC 19615 Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Bacillus subtilis ATCC 11774 together with the Candida albicans yeast ATCC 10231 and the standart antibiotics such as Eritromisin, Amoxicillin, Ofloksasin, Netilmisin and Amfoterisin B and 80 and 160 ? g/paper disc plant extracts were evaluated using. As a result of the study, it was observed that there is inhibition only the stem extracts of A. gymnalocepias with acetone and methanol on the growth of Streptococcus pyogenes.