Bazı doğal ve sentetik amiino asit bileşiklerinde gama ışınları ile oluşturulan paramenyetik merkezin EPR ile incelenmesi
Investigation of some nature and synthetic amino acid compounds by EPR
  1. Tez No: 255073
  2. Yazar: SEDAT YAKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ŞADAN ULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma başlıca dört kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda, gama ışınları ile ışınlanmış L-alanin etil ester toz kristallerinin EPR incelemesi yapılmıştır. Işınlama sonucunda CHB3B?H(COOCB2BHB5B) radikalinin oluştuğu gözlenmiştir. Eşlenmemiş elektronun ? protonu ve metil protonları ile etkileştiği belirlenmiştir. Spektrumun ölçümünden radikalin aşırı ince yapı sabitleri ve g değerleri belirlendi. İkinci kısımda, L-arginine toz kristallerinde gama ışını ile ışınlanması sonucu yapıda oluşan paramanyetik merkez CHB2B?H(COOH) olarak belirlenmiştir. Eşlenmemiş elektronun ? protonu ve metilen protonu ile etkileştiği belirlenmiştir. Radikalin spin Hamiltoniyen parametreleri hesaplanmıştır. Üçüncü kısmda, alanil-L-glutamine toz kristallerinde ışınlama sonucu oluşan radikal CHB2B?NH(COOH) olarak belirlendi. Eşlenmemiş elektronun CHB2B, NH grubu protonları ve N çekirdeği ile etkileştiği belirlendi. Dördüncü kısımda, gama ışınları ile ışınlanmış DL-?-amino-n-butirik asit toz kristallerinin EPR spektrumu incelenmiştir. Spektrumların incelenmesi ve McKelvey simülasyon programı yardımıyla ışınlama sonucu oluşan radikalin ?HCHB3 Bolduğu görülmüştür. Radikalin spin Hamiltoniyen parametreleri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: EPR, Gama Işınları, Serbest Radikal, Amino Asitler,
Özet (Çeviri)
This study consist of four parts. In the first part, gamma irradiation of L-Alanine ethyl ester powder crystals were investigated by EPR. The radical obtained by gamma irradiated has been found as CHB3B?H(COOCB2BHB5B). Interacted of unpaired electron with ?- proton and methyl protons was investigated. Hyperfine coupling and g values were determined by the measurement of spectra. In the second part, the radiation centre of paramagnetic was attribute to the CHB2B?H(COOH) by gamma irradiation in the L-Arginine powder crystals. It was found that the unpaired electron interacted with ?-proton and methylene protons. The spin Hamiltonian parameters of radical have been calculated. In the third part, the radical by gamma irradiated on the Alanine-L-glutamine powder crystal were attribute to the CHB2B?NH(COOH). It has been determined that the unpaired electron interacted with protons of CHB2B, NH group and N nuclei. In the fourth part, the EPR spectra of gamma irradiated DL-?-Amino-n-butyric Acid powder crystals has been investigated. By the help of this investigation and McKelvey simulation program the radical occurred by gamma irradiation was found as ?HCHB3