Boşanma ve boşanmış kadınların psiko-sosyal ekonomik durumları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 25508
  2. Yazar: HACER TOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, boşanmış kadınların evliyken, boşanma aşamasında ve boşan dıktan sonra karşı karşıya kaldıkları psiko-sosyal ve ekonomik problemlerinin neler olduğu nu ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, Çankaya Nüfus Müdürlüğü'ne intikal eden dosyalardan boşanmış kadın ların adresleri tesbit edilerek anket uygulanmıştır. Soru kağıdı yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde istatiksel tekniklerden arit metik ortalama, standart hata ve standard sapma; kullanılmıştır. Araştırma neticesinde; Araştırma kapsamındaki kadınların yansı anlaşarak evlenmiştir. Ailede geçimsizlik çoğunlukla evlendikten kısa bir süre sonra başlamıştır. Kadınların belirttikleri geçimsizlik nedenleri şöyledir, Kocanın içki-kumar tutkusu, dayak, aşırı kıs kançlık, geçim sıkıntısı, akrabalarla ilişkilerdir. Boşanma aşamasında kadını ençok düşündüren belli başlı konular; ekonomik sıkıntı lar, çevredeki insanların düşünceleri, geleceğin belirsizliği ve çocuklarının durumlarıdır. Boşandıktan sonra karşılaşılan en önemli problemleri ise; çocuklarının bakımı ve gele ceği, yalnızlık, çevrenin baskısı ve ekonomik sıkıntılardır. Araştırmaya katılan kadınların boşandıktan sonra psikolojik olarak; uzun süre gergin lik yaşadıkları, depresyon, çeşitli korkular, uyku sisteminde bozukluk, solunum sistemi ra hatsızlıkları gibi şikayetleri vardır. Genelde toplum boşanmış kadınlara karşı olumsuz tavır takınmaktadır. Çocukların büyük çoğunluğunun (%84.62) velayeti anneye verilmiştir. Boşanmış kadınların % 70.90'ı boşanmaktan dolayı pişmanlık duymamaktadırlar. 7-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the psychosocial problems which divorced wo men face during their marriage, at the stage of divorce and after divorce. The Sample of the study includes 660 divorced women. In the analysis of the data that is collected thorough survey, statictical techniques such as arithmetic mean, standart error and standart deviation have been used. Disagreement most often starts soon after marriage. There are four major reasons of di sagreement beating comes first, followed by drink addict and gambling, financial hardship and relations with relatives. The most disturbing subjects are financial hardship. Unknowing future, care of child and thinking of people about divorced women. There are too many problems as psychological of the divorced women. Most of the divorced women think that divorced women are treated badly in society. Most of child of care have given to mother. 70.90 percent of divorced women do not regret about their divorce. -8-