Boşanma sonrası kadınların psikososyal durumlarının incelenmesi ve ebeveynlik etkinliklerinin değerlendirilmesi
Observing of the psychosocial status of women after divorce and evaluation of the parenting activities
  1. Tez No: 834869
  2. Yazar: SEFA MERVE KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Boşanma, geçmişten günümüze başta aileleri olmak üzere toplumu etkileyen bir olaydır. Günümüzde gittikçe artan boşanmaların hukuki, psikolojik, sosyal, ekonomik vb. birçok sebebi olduğu kadar boşanmanın sonuçları da birden fazla alanda karşımıza çıkmaktadır. Aile birliğinin bozulması kişisel olduğu gibi aynı zamanda toplumsal bir problemdir. Çünkü kişiler dâhil oldukları sistemler içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. Şüphesiz ki boşanmadan olumsuz etkilenen gruplar içerisinde kadınlar ve çocuklar başta gelmektedir. Kadınların iş yaşamına dâhil olmasında kısıtlılıklarının bulunması, toplumsal algılayış bakımından sürekli ev içindeki rollerle anılması, çocuğa bakma rolünün anneye verilmiş olması ve yine kitlesel ölçekte oluşturulmuş birtakım toplumsal cinsiyet rollerinin bulunması sebebiyle kadınlar boşanma sonrası yaşamlarında büyük değişikliklere maruz kalmaktadır. Velayetin çoğunlukla anneye verilmesi sebebiyle anne ve beraberindeki çocuk, değişen iletişim şekillerine, ev içi düzenlemelere maruz kalabilmektedir. Çocuğuyla beraber olan ebeveyn boşanmanın ardından; hane değişimi, sosyal çevrenin değişmesi, otorite ilişkilerinin şekillenmesi ve anne-çocuk ilişkisinin farklılaşması gibi durumları yaşamaktadırlar. Bu araştırmanın odağında ise kadınların boşanma sonrası psikolojik, sosyal, hukuki durumlarının değerlendirilmesi ve boşanma sonrası ebeveynlik etkinlikleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda çeşitli illerde ikamet eden 10 boşanmış kadın ile görüşmeler gerçekleştirilmiş; kadınların boşandıktan sonraki dönemde yaşadıkları sorun alanları, duyguları, çocuklarıyla olan ilişkileri, hane içi ve dışı durumlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda kadınların boşanma sonrası başta ekonomik olmak üzere çeşitli ruhsal, sosyal, hukuki problemlerin yanı sıra toplumsal cinsiyetin rolleriyle de alakalı problemlere de maruz kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Divorce is an event that affects society, particularly families, from past to present. Nowadays, we confront also many reasons of increasing divorces such as legal, psychological, social, economic as well as the consequences of divorce in more than one area. The breakdown of family unity is a social problem as well as a personal one. Because people maintain their lives within the systems they are involved in. Undoubtedly, women and children are in the lead among the groups that are adversely affected by divorcement. Women are exposed to great changes in their post-divorce life due to the limitations of women's participation in business life, constantly mentioning their roles in the home in terms of social perception, the fact that the role of taking care of the child is assigned to the mother, and again there are a number of gender roles created on a mass scale. Owing to the fact that custody is mostly given to the mother, the mother and the child accompanying her may be exposed to changing forms of communication and domestic regulations. After the divorce, the parent who is with their children experience situations such as the household change, the change of social environment, the formation of authority relations and the differentiation of the mother-child relationship. The focus of this research is on the evaluation of women's post-divorce psychological, social, legal situations and parenting activities. Accordingly, interviews were held with 10 divorced women residing in various provinces; it was tried to determine the problem areas, feelings, relationships with their children, domestic and external situations that women experienced in the post-divorce period. As a result of the research, it has been found that women's post-divorce are exposed to various mental, social, legal problems, especially economic, as well as problems related to gender roles.