Alt sosyo-ekonomik düzeydeki boşanmış kadınların psiko-sosyal sorunları
- Tez No: 12492
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN KOŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
XV ÖZET Araştırmanın amacı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından, yardım alan alt sosyo-ekonomik düzeydeki boşanmış kadınların evliyken, boşanma aşamasında ve boşan dıktan sonra karşılaştıkları psiko-sosyal sorunları sapta maktır. Bu amaçla, Ankara; daki tüm Sosyal Yardımlaşma ve Da yanışma Vakıflarına (altı) başvuran toplam 161 kadın güdüm lü örnekleme tekniğiyle belirlenmiştir. Soru kağıdı yoluyla toplanan bilgilerin değerlendiril mesinde betimsel istatistik tekniklerinden aritmetik orta lama, standart hata ve standart sapma; ilişki arayıcı tek niklerden de khi kare analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamındak ilerin büyük çoğunluğu görücü usulüyle evlenmiştir. Evlilik yaşamında kadınların çoğunluğu eşlerine karşı yalnızca korku, nefret gibi olumsuz duygular beslemiştir. Evlilik biçimiyle eşe yönelik duygular arasında istatistik sel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Arkadaşlık ede rek evlenenlerin yarıdan çoğunun, anlaşıp kaçarak evlenen lerin yarıya yakınının evliyken eşlerine yönelik duyguları olumludur. Buna karşılık, görücü usulüyle isteyerek evlenen ler arasında eşlerine karşı olumlu duyguları olanların oranı olduk ça düşüktür (% 29.86). Görücü usulüyle istemeyerek evlenen lerle, zorla kaçırılarak evlenenler arasında, eşlerine kar şı evlilik sırasında olumlu duygular geliştiren olmamıştır. Görüşülenlerin yaklaşık yarısı, hiçbir zaman eşiyle sohbet edemediğini, ailevi ve cinsel konularda anlaşamadığı nı; 2/3' si hastalık gibi güç dönemlerde eşinden destek bula madığını açıklamış tır. Kadınlar m yarıdan çoğu, evliliklerin de -sık sık veya ara sıra- eşleri tarafından küçük düşürül düğünü, tehdit edildiğini ileri sürmüştür.Evlilikte kadının fiziksel İstismarı ağırlık taşımak tadır. Kadınların % 83.85 'i -sık sık veya ara sıra- tokat landığını "% 69. 56' sı yumruklandığını, % 42. 86 sı da has tanelik olana dek dövüldüğünü açıklamıştır. Geçimsizlik, çoğunlukla evlendikten kısa süre sonra başlamıştır. Ortalama geçimsizlik nedeni üç` tür. En sık lıkla belirtilen geçimsizlik nedenleri dayak, kocanın içki- kumar tutkusu, ekonomik sıkıntı, kocanın evlilik dışı iliş kisi ve akrabalarla ilişkilerdir. Boşanmaya kendisi karar veren kadınlar çoğunluktadır. Boşanma aşamasında kadını en fazla endişelendiren konu eko nomik sıkıntı, eşle en fazla anlaşmazlık yaşanan konu ise nafakadır. Boşandıktan sonra da eski eşle anlaşmazlık konu larının başında nafaka gelmektedir. İntihar girişiminde bulunanların (% 27.33) büyük çoğun luğu evliyken bunu gerçekleştirmiştir. Psikiyatriste başvurmuş olanların (% 40.99), % 36.36'sı evliyken, % 45. 45` i boşandıktan sonra, % 13.64'ü hem evliy ken hem de boşandıktan sonra, yalnızca üç kadının ise be kârken böyle bir deneyimi olmuştur. Kadınların % 64.60'ı boşanmış başka kadınlarla görüş mek istemektedir. Genelde toplumun boşanmış kadınlara kötü gözle baktı ğını düşünenler tamama yakın bir orandadır. Boşanmış kadınların halen çok sayıda sorunu vardır. Ortalama sorun sayısı üç, en sıklıkla tekrarlanan sorun ise ekonomik sıkıntıdır. Sorunlar karşısında kadınların büyük çoğunluğu (%78.26) sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatrist gibi uzmanlaşmış ele manlarla görüşmeye ihtiyaç duymaktadır. Boşanmış kadınların %74.53'ü kendisini güçlü hisset mektedir. Boşanmaya kendisi karar veren, çalışan, eski eşe bağlılık duymayan, boşandıktan sonra çevrelerinin bakışı değişmeyen, arkadaşları kendisinden uzaklaşmayan, çocuklarıVI olan, boşanmalarının üzerinden uzun süre geçen kadınlar kendilerini daha güçlü hissetmektedir. Kadınların büyük çoğunluğu (%72. 04) boşanmasaydı yaşa mının daha kötü olacağını düşünmektedir. Boşanmaya kendisi karar veren, eski eşe bağlılık duymayanlar arasında böyle düşünenler anlamlı biçimde daha çoktur. Boşanmış kadınların hemen hemen tamamı (%81.37) boşan madan ötürü pişmanlık duymamaktadır. Boşanmaya kendisi karar veren, çalışan kadınların tamama yakını pişman değildir.
Özet (Çeviri)
VI 1 ABSTRACT The purpose of the study is to investigate the psycho social problems which divorced women face during their marriage, at the stage of divorce and after divorce. The sample of the study includes 161 divorced women from low socio-economic level who recieve financial help from all branches of the Social Assistance and Solidarity Foundation. A purposive sampling plan is used in this research. In the analysis of the data that is collected through survey, statistical techniques such as arithmetic mean, standard error and standard deviation and chi-square have been used. Majority of the women in the sample got married through arranged marriages. Majority of women have had only negative feelings such as fear and hatred toward their husbands during their marriage, It has been found that there is a statistically significant relation between the feelings towards the spouse and the type of marriage. More than half of the women who flirted with their husbands and almost half of the women who eloped had affirmative feelings toward their husbands. On the contrary, those who married through arranged marriage with their will had had very little positive feelings toward their spouses (29.86 per cent). Those who also married through arranged marriage but without their will and those who were kidnapped had not developed possitive feelings toward their spouses. Half of the interviewed women pointed out that they had never chat with their husbands and agreed on familial and sexual issues. Two-thirds of women declared that they had not had support from their husbands during difficult periods such as illness. More than half of the women indicated that they were often ridiculed and threatened by their husbands.vııı The physical abuse of women is significant in marriage: 83,85 per cent of women declared that they were often slapped: 69.56 per cent were beaten with the fist ; and 42.86 percent were beaten until they needed urgent medical care. Disagreement most often starts soon after marriage. There are five major reasons of disagreement on average: beating comes first, followed by drink addict and gambling, financial hardship, illegitimate relations of husband and relations with relatives. Majority of the women have taken the first decision in their divorce. The most disturbing subject is financial hardship at the stage of divorce. The most disagreed issue during and after divorce is the alimony. Majority of the women who had attempted suicide tried this during their marriage. Among those who had psychiatric help, 36.36 per cent received this service while they were married, 45.45 per cent after divorce and 13.64 per cent both during marriage and after divorce. Only 3 women had this treatment while they were single. 64.60 per cent of the divorced women \> want to get in touch with other divorced women. Almost all women think that divorced women are treated badly in society. There are too many problems of divorced women. On the average they have three major problems and the most frequently mentioned one is financial. Majority of women who face problems need specialized people like social worker and psychiatrist. 74.53 per cent of the divorced women feel confident. Among those who themselves decided to divorce; had a job; were not dependent on their ex-husbands; had children; and did not loose social support, feel themselvesIX more confident in their social life. 72.64 per cent of divorced women think that their life would have been worse if they had not been divorced. This idea is more common among those who themselves decided to divorce and who do not have strong feelings toward their ex- husbands. * All divorced women who work and 81.37 per cent of all divorced women do not regret about their divorce.