A web based multi-user framework for the design and detailing of reinforced concrete frames-columns
Betonarme çerçeveler için ağ tabanlı tasarım ve detaylandırma ortamı
  1. Tez No: 255084
  2. Yazar: GÖKHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Betonarme yapıların tasarım ve detaylandırmasına birden fazla mühendis katkı sağlamaktadır.Tasarım ve detaylandırma aşamalarında proje çalışanları arasında çok çeşitli veri paylaşımı olmaktadIr.Eğer çalışanlar arasındaki koordinasyon yeteri kadar sağlanamaz ise, paylaşılan veride kayıplar olabilir.Bu kayıplar yetersiz ve yanlış tasarıma veya detaylandırmaya,dolayısı ile zaman ve para kaybına neden olabilir. Yaratılacak olan veri modeli, veri kaybınıortadan kaldırarak, ortaya çıkan veriyi yonlendirmeye yardımcı olarak tasarım kalitesiniartırır.Bu çalışmada betonarme kolonlar ve kolon-kiriş birleşim noktalan için nesne tabanlı birveri modeli geliştirilmiştir. Yapının geometrisi, kullanılacak olan donatının miktarı, şeklive yerleşimi oluşturulan veri yaplsının içinde tammlanmıştır. Buna ek olarak, kolon vekolon-kiriş birleşim noktalarının tasarımını ve detaylandırmasının kolay bir şekilde yönetmeliklereuygun gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla yeni nesneler de geliştirilmiştir.Bu çalışmanın bir diğer amacı da, birden fazla mühendisin aynı anda betonarme binaüzerinde çalışmasını sağlayacak ağ tabanlı bir ortamın oluşturulmasıdır. Veri, merkezibir sunucuda bulunmaktadır ve bu sunucunun programlanmasında XML ağ servisleri kullanılmıştır.Veri, sunucuda XML biçiminde tutulmaktadır.Son olarak, tasarlanan ve detaylandırılan kolonlann üç boyutlu teknik çizimleri DXFbiçiminde hazırlanmaktadlr.
Özet (Çeviri)
In design and detailing of a reinforced concrete frame project, there are many engineers whocontribute to a single project. Wide variety of information is exchanged between these engineersin design and detailing stages. If the coordination between engineers is not performedsufficiently, data exchange may result in loss of important information that may cause inadequatedesign and detailing of a structure. Thus, a data model developed for different stagesof design and detailing of reinforced concrete structures can facilitate the data exchangeamong engineers and help improving the quality of structural design.In this study, an object oriented data model was developed for exchanging informationfor the design and detailing of reinforced concrete columns and beam column joints. Thegeometry of the structure, amount, shape and placement of reinforcement were defined inthis data model. In addition to these, classes that facilitate the design and detailing ofreinforced concrete columns and beam column joints according to building codes were alsorepresented. Another focus of this study is to develop a web based, platform independentdata managementand multi-user framework for structural design and detailing of reinforced concreteframes. The framework allows simultaneous design of a structure by multiple engineers.XML Web Services technology was utilized for the web based environment in such a waythat the design related data was stored and managed centrally by the server in XML files.As a final step, CAD drawings of column reinforcement details in DXF format are prepared.