Einstein aether gravity
Einstein eter gravitasyon kuramı
- Tez No: 255083
- Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde, Einstein-eter gravitasyon kuramının bazı temel özellikleri tekrarlanmıştır.Aksiyon prensibinden alan denklemleri bulunmustur ve bu teorinin Einstein-Maxwellbenzeri kurama tekabül eden bir alt grubu çalışılmıştır. Ayrıca, Gödel tipi metriklerininbu teorinin tam çözümü olduğu gösterilmiştir. Parametreli Newton-sonrasıformalizmi kullanarak bu kuramın boyutsuz parametrelerin deneysel kısıtlamaları belirlenmiştir. Bu tezdeki tartışmalar ve hesaplar orijinal değildir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we review some basic properties of the Einstein-aether gravity. We derivethe field equations from an action and study a subclass of this theory corresponding tothe Einstein-Maxwell like theory. We also show that the Gödel type metrics are alsoexact solutions of this theory. Furthermore, we determine the observational constraintson the dimensionless preferred parameters of this theory using the parametrized post-Newtonian formalism. We stress that none of calculations and discussions are originalin this thesis.