Optical design and analysis of a riflescope system
Nişangah sisteminin optik tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 255098
  2. Yazar: CEVDET BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çogunlukla silahlı kuvvetler tarafından olmak üzere, günümüzde yaygın olaraknisangah sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalısmada görünür bölgede ( 400-700 nm )çalısacak bir nisangah tasarlanacak. Nisangah 3 derece görüs açısına ve maksimum15 cm toplam uzunluga sahip olacak. Kısa bir nisangah, uzun olana göre gerek ısılkararsızlık bakımından gerekse olası titresim etkileri açısından daha kararlıoldugundan, toplam tasarım boyu 15 cm ile sınırlandırılmıstır. Tasarımında, maliyetunsuru dikkate alınarak iki cam türü kullanılacaktır. Bunlardan biri `crown' cam olanN-BK7 digeri ise `flint' cam olan N-F2 dir. Ayrıca düz bir görüntü elde etmek içindogrultucu sistem olarak Schmidt-Pechan prizması kullanılacak. Üretime hazır birnisangah tasarımı olabilmesi için sistemin optiksel performans analizleri ayrıcayapılacak.
Özet (Çeviri)
Today, riflescope systems are used widely, mostly by military forces. In this study, ariflescope working in the visible range (400-700 nm) will be designed. The riflescopewill have 3 degrees field of view and maximum 15 cm total track. Total designlength is limited to 15 cm because a short riflescope is more stabilized than a longone with respect to thermal instability and vibrational effects. Taken into account thecost factor, only two types of glasses will be used in the design. One of them is NBK7a crown glass and the other is N-F2 a flint glass. Moreover, Schmidt-Pechanprism will be used to construct an erected image. The optical performance analysis ofthe design is also carried out for a production ready riflescope system.