Linear static analysis of large structural models on PC clusters
Bilgisayar kümeleri kullanılarak büyük yapı modellerinin doğrusal statik olarak çözümlenmesi
  1. Tez No: 255112
  2. Yazar: SEMİH ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, bilgisayar kümeleri kullanılarak büyük yapı modellerinin doğrusal statik çözümlemesini yapabilen bir yazılımın geliştirilmesini hedeflemektedir. Çözümleme yazılımı iki ayrı yazılımdan oluşmaktadır. İlk yazılım, paralel çözümleme yazılımına veri hazırlamaktadır. İkinci yazılım ise alt-yapılar üzerinde direk çözümleme tekniği kullarak bütünüyle paralel çözümleme yapabilen bir sonlu elemanlar programıdır.Veri hazırlama yazılımı alt-yapıları çözüm için olabilecek en uygun şekilde oluşturmaya çalışır. Alt-yapıların ilk sefer parçalanmasının ardından, alt-yapıların çözümlenmesi için gerekecek işlem adedi, her bir bilgisayarın işlem gücü ve o alt-yapıyı oluşturan elemanların adedi kullanılarak alt-yapılar arası iş yükü farkı hesaplanır ve bu fark yavaş çözümlenen alt-yapılardan hızlı çözümlenenlere doğru düğüm noktası aktarılarak dengelenmeye çalışılır. Alt-yapıların oluşturulmasından sonra direngenlik matrisi denklemleri en uygun şekilde sıralanır ve paralel çözümlemeye başlanır. Öncelikle, alt-yapı direngenlik matrisleri oluşturulur ve bu matrisler sınır düğümlerine indirgenir. Sonrasında, sınır denklemlerinin çözümü paralel olarak blok-çevrimsel yoğun matris çözücü ile gerçekleştirilir ve her bilgisayar bu çözümün sonuçlarını kullanarak düğüm deplasmanlarını ve eleman kuvvetlerini hesaplar. Çözüm yazılımının bütününün başarımını irdelemek amacıyla örnek problemler çözülmüş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on implementing and improving a parallel solution framework for the linear static analysis of large structural models on PC clusters. The framework consists of two separate programs where the first one is responsible from preparing data for the parallel solution that involves partitioning, workload balancing, and equation numbering. The second program is a fully parallel finite element program that utilizes substructure based solution approach with direct solvers.Abstract The first step of data preparation is partitioning the structure into substructures. After creating the initial substructures, the estimated imbalance of the substructures is adjusted by iteratively transferring nodes from the slower substructures to the faster ones. Once the final substructures are created, the solution phase is initiated. Each processor assembles its substructure?s stiffness matrix and condenses it to the interfaces. The interface equations are then solved in parallel with a block-cyclic dense matrix solver. After computing the interface unknowns, each processor calculates the internal displacements and element stresses or forces. Comparative tests were done to demonstrate the performance of the solution framework.