Estimation of demography and seasonal habitat use patterns of Anatolian mouflon (Ovis gmelinii Anatolica) population in Konya Bozdağ protection area using distance sampling
Konya Bozdağ alanındaki Anadolu yaban koyunu (Ovis gmelinii Anatolica) toplumunun eşey ve yaş gruplarına göre demografik yapısının ve yaşayabilirlik değerlerinin belirlenmesi
- Tez No: 255113
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Anadolu yaban koyunu (Ovis gmelinii anatolica) endemik ve IUCN kriterlerine gore hassas (vulnerable) statülü bir toynaklı alttürü olup Orta Anadolu'da, Konya-Bozdağ bölgesinde yaşamaktadır.Bu çalışmada, Anadolu yaban koyununun tek doğal toplumu olan Konya Bozdağ Koruma alanındaki demografisi ve alan kullanımı incelenmiştir. Çalışma boyunca uzaktan örnekleme tekniklerinden özellikle çizgi transekti yöntemi, topluma ait yoğunluk, büyüklük ve büyüme hızını bulmak için kullanılmıştır. Bu değişkenlerin belirlenmesinde yaban koyununun cinsiyet, yaş ve sayım verisi kullanılmıştır. Anadolu yaban koyununun toplum yapılanmasındaki değişikliklerin ve mevsimsel alan kullanımının takibi 2 yıllık bir dönem boyunca gerçekleştirilmiştir.Çalışmada kullanılan cinsiyet, yaş ve sayım verisi Mayıs 2007 ile Temmuz 2009 tarihleri arasında rastgele atılan çizgi transektleri ile toplanmıştır. Uzaktan örnekleme yönteminin seçilmesinin nedeni hayvanların işaretlenmesine ya da radyo verici ile takibine nazaran daha az çabaya ihtiyaç duyulan, daha az pahalı bir teknik olmasıdır.3 kuzulama mevsimini kapsayan bu araştırma boyunca toplamda 78 transekt çizgisi tamamlanmıştır. Çalışma boyunca, toplumun üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu bilinen paratüberkuloz hastalığına rağmen sabit bir toplum değişimi eğilimi gözlenmiştir.2007, 2008 ve 2009 yıllarına ait doğum sonrası sayımlarında sırası ile 883±241, 939±136, 972±243 (ortalama ± standart hata) sayıları ve kilometre karede 26,032; 27,227; 28,186 bireylik yoğunluk tahminleri elde edilmiştir. 2007 den 2009 a ardışık yılların toplum büyüklükleri tahminlerinin oranları kullanılarak bulunan ortalama toplum büyüme hızı 1,0495 ± 0,0203 olarak hesaplanmıştır.Anadolu yaban koyununun çalışma boyunca alan kullanım şekilleri, mevsimlere ve cinsiyete bağlı olarak incelenmiştir. Konya Bozdağ alanında bulunan Anadolu yaban koyunu toplumunda eşeysel ayrılma olduğu ve dişilerin Bağderesi'nin batı bölgesini kullanırken erkeklerin doğu tarafını kullandığı tespit edilmiştir.Bu çalışmada mevsimsel düzen ve değişikliklerin Anadolu yaban koyunu toplumunun alan kullanımı, grup yapılanması ve kompozisyonu ve birbirleri ile ilişkilerine olan etkisi araştırılmıştır. Birey ve grupların mevsimsel düzen ve değişiklikleri takip ettiği, aktivite merkezlerinin mevsimlere göre değişiklik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Anatolian mouflon (Ovis gmelinii anatolica) is an endemic ungulate subspecies and of IUCN Vulnerable status that inhabits Konya-Bozdag region located in Central Anatolia.In this thesis, the demography and habitat use of the only natural population of Anatolian mouflon at Konya-Bozdağ Province is studied. Throughout the study, distance sampling techniques, specifically line transect sampling, are used to estimate density, size and growth rate of this population. Sex, age and count data are used to estimate relevant parameters. Changes in population structure and seasonal area use are monitored for two yearsData is collected during repeated random line transects from May 2007 to July 2009. Line transect method is preferred since it requires less effort and is less expensive when compared to the complicated techniques that need animal marking or radio tagging.In total, 78 transect lines were surveyed during the time which covers 3 lambing periods. In spite of the paratuberculosis epidemics in the fenced area which has affected the population adversely in the previous years, a rather stable population trend is observed.The post-breeding population size in 2007, 2008 and 2009 were estimated to be 883±241, 939±136, 972±243 (average ± standard error), and the densities as 26.032, 27.227, and 28.186 individuals per sq km, respectively. Growth rate of population is found using the ratio of the population size estimates of consecutive years from 2007 to 2009, average 1.0495 ± 0.0203.Habitat use patterns of the Anatolian mouflon throughout the study period are investigated according to seasons and sex groups. There is sexual segregation in the Anatolian mouflon population in Konya Bozdağ Province, with the females using the western part and the males using the eastern part of Bağderesi. Seasonal patterns affect on the area use of animals, group formation and compositions and the relationship between them are searched throughout the study. The movements of the individuals and groups followed seasonal patterns as centers of activities changed according to seasons.