The connection between school and student characteristics with mathematics achievement in Turkey
Türkiye?de okul ve öğrenci özelliklerinin matematik başarısı ile ilişkileri
  1. Tez No: 255111
  2. Yazar: SEVİM SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki okul özelliklerinin örgencilerin matematik başarısına etkisini, 2007 Uluslararası Matematik ve Fen Yönelimleri Çalışmasında kullanılan (TIMSS 2007) okul anketi ve öğrenci özgeçmiş anketi ve matematik başarı testi verilerini kullanarak incelemektir. Çalışmanın örneklemi 146 okuldaki 4498 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenci değişkenleri velilerin eğitim seviyesi, evde konuşulan dil, veliler ülkede doğmuş, evdeki kitap sayısı, bilgisayar ve internet bağlantısı, bilgisayar kullanımı, normal okul haftasında öğrencilerin ödev yapmak içi harcadığı zaman indeksi, matematiğe yönelik öğrencilerin pozitif tutum indeksi, öğrencilerin matematiğe verdikleri değer indeksi, öğrencilerin matematik öğrenimindeki öz-güven indeksinden oluşmaktadır. Okul değişkenleri okul yöneticilerinin rapor ettiği düşük ekonomik seviyeli ailelerden gelen öğrencilerin yüzdesi, okul yöneticilerin anketin dili ana dili olan öğrencilerin yüzdesini verdiği rapor, düzenli devam indeksi, okul yöneticilerinin çeşitli okul etkinliklerine harcadıkları zaman, okulun veli katılımını teşviki, matematik öğretimi için kullanılan okul araç-gereç indeksi, okul yöneticilerinin oluşturduğu okul ortamı indeksinden oluşmaktadır.Hiyerarşik doğrusal modelleme analizler için kullanılmıştır. Çalışmanın sonucu sapmanın yüzde 45'nin okullar arasında, yüzde 54,6'sının okulların içinde, yüzde 57.33 matematik başarısını etkileyen okul degişkenlerinden, okul yöneticilerinin rapor ettiği ekonomik olarak düşük ailelerden gelen öğrencilere, velilerin okul programlarında gönüllü olmasına, matematik öğretimi için okulda bulunan kaynaklara, okul yöneticilerinin rapor ettigi okul ortamına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is to investigate the effects of school characteristics on students? mathematics achievement across Turkey by analyzing the data collected from school questionnaire, student background questionnaire and mathematics achievement test in Trends in International Mathematics and Science Study 2007. The analyzed sample was comprised of 4,498 students in 146 schools. Student level factors were highest level of education of either parent, students speak the language of test at home, students? parents born in country, books in home, computer and internet connection, computer use, index of time students spend doing mathematics homework in a normal school week, index of students? positive affect toward mathematics, index of students? valuing mathematics, index of students? self confidence in learning mathematics. School related factors were principals reports on the percentages of students in their schools coming from economically disadvantaged homes, principals report on the percentage of students having the language of test as their native language, index of good attendance, principals time spent on various school related activities, schools encouragement of parental involvement, index of school resources for mathematics instruction, index of principals perception of school climate.Hierarchical Linear Modeling (HLM) was used for analysis. The result of the study showed that 45% of variance between schools, 54.6 % of variance was in schools, 57.33 % of school variance in mathematics achievement accounted by principals? report on percentages of students coming from economically disadvantaged homes, parents to volunteer for school programs, school resources for mathematics instruction and principals? perception of school climate.