Analysing design parameters of hydroelectric power plant projects to develop cost decision models by using regresion and neural network tools
Hidroelektrik santral projelerinin dizayn parametrelerinin regresyon ve sinir ağı araçları ile analiz ederek maliyet belirleme modellerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 255136
  2. Yazar: HACI BAYRAM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz dünyasında enerji önemi hızla artan bir değerdir. Teknolojinin gelişmesiyle ve dünya nüfusunun yoğunluğu nedeniyle enerji tüketimindeki artış dünyada sera etkisine sebep olmaktadır. En değerli enerji kaynaklarından biri hidroenerjidir. Enerji kaynaklarının sınırlı olmasında ve hızlı enerji tüketiminden dolayı enerji maliyetleri yükselmektedir. Elektrik üretmenin farklı yolları vardır. Yenilenebilir enerji kaynak türü olduğundan ve işletme sırasında yakıt maliyeti olmadığından dolayı hidroelektrik santralleri çok önemli elektrik üretim birimlerinden birisidir. Elektrik üretimde çok pahalı bir girdidir. Hidroelektrik santralleri için yatırım yapılacağı zaman bütün hidroelektrik potansiyeller yapılabilir olup olmadığı araştırılmalı ve değerlendirilmelidir. Bir hidroelektrik santral projesinin yapılabilirliğine karar vermek için o hidroelektrik santralin maliyeti ve elektrik üretimi doğru olarak tahmin edilmelidir. Bu tezde hidroelektrik santral projelerinin maliyet tahmini üzerinde çalışılmıştır. İnşaatının zorluğu ve çok fazla dizayn parametresi hidroelektrik santral projelerinin maliyetini etkilemektedir. Bu tez için elli dört adet hidroelektrik santral projesi incelenmiştir. Bu hidroelektrik projelerinin maliyetlerini, bazı dizayn parametrelerini ve projelerin özelliklerini içeren bir tablo oluşturulmuştur. Bu data kümesi regresyon ve yapay sinir ağı analiz araçları kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, hidroelektrik santral projelerinin proje safhasında maliyetlerini tahmin etmek için iki farklı maliyet tahmin modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is increasingly becoming more important in today?s world. Ascending of energy consumption due to development of technology and dense population of earth causes greenhouse effect. One of the most valuable energy sources is hydro energy. Because of limited energy sources and excessive energy usage, cost of energy is rising. There are many ways to generate electricity. Among the electricity generation units, hydroelectric power plants are very important, since they are renewable energy sources and they have no fuel cost. Electricity is one of the most expensive input in production. Every hydro energy potential should be considered when making investment on this hydro energy potential. To decide whether a hydroelectric power plant investment is feasible or not, project cost and amount of electricity generation of the investment should be precisely estimated. This study is about cost estimation of hydroelectric power plant projects. Many design parameters and complexity of construction affect the cost of hydroelectric power plant projects. In this thesis fifty four hydroelectric power plant projects are analyzed. The data set is analyzed by using regression analysis and artificial neural network tools. As a result, two cost estimation models have been developed to determine the hydroelectric power plant project cost in early stage of the project.