Effect of vehicles' blockage on heat release rate in case of tunnel fire
Tünel yangını sırasında taşıt blokajının yangın yüküne etkisi
- Tez No: 255135
 - Danışmanlar: PROF. DR. O. CAHİT ERALP
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kara ve demiryolu tünelleri şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım zamanını kısaltmak amacıyla yapılmaktadır. Tüneller, güvenli bir şekilde kullanılabilmeleri için, yangın güvenlik sistemleri ile donatılır. Bu nedenle, yangın güvenlik sistemlerinin yeterli bir şekilde tasarlanması için yangın sonucu oluşan hava hızlarının, sıcaklıklarının ve duman konsantrasyonunun doğru bir şekilde tahmin edilmesi önemlidir. Bu amaçla, küçük ölçekli tünel modelleri kullanılarak bu olgunun çözümlenmesi için deneyler yapılmaktadır. Literatürdeki çalışmalarda, tünel yangınları ve bunların modelleme metodları üzerine yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Taşıtların blokaj etkisinin farklı havalandırma hızlarında yangın ısıl gücüne ve sıcaklık dağılımına etkisi ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Küçük ölçekli bir tünel modeli Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarında yapılmıştır. Froude sayısı temel alınarak yapılan ölçeklendirme ile değişik şekillerde dizilmiş tahta malzemeler model tünel içinde kontrollü bir ortamda yakılmıştır. Değişik havalandırma hızlarında yangının ısıl gücü, gaz konsantrasyonu, kütle azalma hızı ve tünel boyunca oluşan sıcaklık değerleri ölçülerek değişik kesit alanlarına sahip yanan parçaların etkisi araştırılmıştır. Yapılan deneylerde model araçlar tabanları kare olacak şekilde tahta kafes teorisine göre oluşturulmuştur. Sonuçlar istatistiksel bir yöntem olan varyans analizi methodu ile incelenmiş ve genel sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Tünel içindeki hava hızının değişimi yangın yüküne çok fazla etkili olmadığı fakat model taşıtın kesit alanı ile yangın yükü doğru orantılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Road and railways tunnels are constructed for decreasing the transportation time inside city or intercity. The fire safety systems are mounted for the safe use of tunnels. Therefore, it is important to accurately predict the fire-induced air velocity, temperature and smoke concentrations in tunnel fires in order to design efficient fire protection systems. To this end, scaled tunnel models are used and experiments are carried to understand the phenomena on these tunnel models. In addition, the studies for investigating the tunnel fire phenomena and their methods of modeling techniques for fire experiments are mentioned. In the literature, there is no sufficient information about vehicles? blockage effect on heat release rate and temperature distribution inside tunnel with different ventilation velocities. As a result, in order to research this subject, the scaled model tunnel is constructed in Fluid Mechanics Laboratory. Based on the Froude number scaling, wood sticks with different configuration inside the model tunnel are burned in a controlled environment. The heat release rate measurement, sampling of gases after combustion, mass loss rate of burning models and temperature distribution along the tunnels with different longitudinal ventilation velocities are measured to investigate the effect of different cross-sectional areas of the burning substances. Furthermore, the model vehicles having a square base area are built according to wood crib theory. The results are investigated with statistical techniques called ?Analysis of Variance? and general results have been tried to be reached. It is determined that the variation of air velocity inside tunnel is not so effective, but the model vehicle?s cross sectional area is directly proportional to heat release rate.