Mechanical characterization and modelling of porous polymeric materials manufactured by selective laser sintering
Lazer sinterleme yöntemi ile üretilmiş gözenekli polimerik malzemelerin mekanik karakterizasyonu ve modellemesi
- Tez No: 255137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ, YRD. DOÇ. DR. MERVE ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hızlı prototipleme yöntemleri, ürün tasarım sürecinde prototipleme aşamasının hızlandırılma-sı amacıyla ortaya çıkmış çeşitli üretim yöntemleridir. Üretim için sadece cismin katı modelinin gerekli olması, hızlı prototipleme makinelerinde üretimin kalıp/takımdan bağımsız ya-pılması, katman-katman üretim doğası nedeniyle çeşitli karmaşıklıkta şekillerin oluşturulabil-mesi, bu yöntemlerin uygulama/araştırma alanlarını genişletmiştir. Hızlı prototipleme yön-temlerinin ayrık (discrete) üretim doğası nedeniyle ortaya çıkan ve çoğunlukla hata olarak nitelendirilen, üründe yerel boşluk kalma özelliği, malzeme geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bu tezde, lazer sinterleme yöntemi hızlı prototipleme yöntemi ile üretilen gözenekli malzemelerin, üretim - gözenek yapısı (mikroyapı) - mekanik özellik ilişkileri incelenmiştir. Polimerik malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için geliş-tirilmiş standart testler kullanılarak, bilinen bir gözenek oranına sahip düzenli gözenekli malze-melerin elastisite modülü (çekme modülü), çekme dayanımı, kopma dayanımı ve Poisson sabitleri ölçülmüştür. Düzenli gözenekli malzemeler için ölçülen mekanik özellikler kullanılarak, derecelendirilmiş gözenekli malzemelerdeki mekanik özellik değişim profilleri bu-lunmuştur. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak düzenli ve derecelendirilmiş malzemelerin uygulanan kuvvetler altında mekanik davranışı modellenmiş, simülasyon sonuçları yapılacak mekanik test sonuçlarıyla karşılaştırıl-mıştır. Ayrıca düzenli ve derecelendirilmiş gözenek-li malzemeler kullanılarak reçine emdirilmiş kompozit malzeme üretimi incelenmiştir. Hem düzenli gözenekli hem de derecelendirilmiş gözenekli parçalara epoksi reçine emdirilerek kompozit malzeme oluşturulmuştur. Bu malzemelere mekanik testler uygulanmış, sonuçlar gözenekli parçaların test sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid prototyping methods embrace a family of manufacturing methods that are developed to speed up the prototyping stage of product design. The sole needed input for production being the solid model of the part, mold/tool-free production characteristics and the geometric part complexity that can be achieved due to layer-by-layer production have extended the applicability/research areas of these methods beyond prototyping. Local pore formation in part that occurs as a result of the discrete manufacturing nature of rapid prototyping methods can be viewed as an opportunity for material development. In this thesis, the manufacturing-internal (porous) structure-mechanical property relations of porous materials are investigated. These porous parts are produced via Selective Laser Sintering (SLS) which is a rapid prototyping method. The elastic modulus, tensile strength, rupture strength and Poisson?s ratio of uniform porous specimens with known porosities are determined through standardized mechanical tests for polymeric materials. The mechanical property variation profiles in graded materials are determined using the mechanical properties of uniform parts. The mechanical behavior of uniform and graded materials under applied loads are modeled using finite element method and simulation results are compared to the results of mechanical tests performed on graded materials. In addition, feasibility of producing resin filled composite parts from these uniform and graded porous parts are sought. Porous parts (both uniformly and graded) that are infiltrated with epoxy resin have been characterized mechanically and the results have been compared with the uninfiltrated porous parts.