Altın elektrot yüzeyinde tek tabaka oluşumuna dayalı çift enzimli biyosensör sistemi geliştirilmesi
A bienzymic?tetrathiafulvalene biosensor based on self-assembled monolayer modified gold electrode for alcohol and glucose detection
  1. Tez No: 255155
  2. Yazar: ENGİN ASAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, alkol oksidaz ve glukoz oksidazın etanol ve glukoz tayini için aynı elektrot (Au) yüzeyine immobilizasyonunu temel alan çift enzimli bir biyosensör sistemi geliştirmektir.Biyosensör oluşturulmasında öncelikle enzimler ve mediyatör (TTF), sisteamin varlığında Au elektrot yüzeyinde kendiliğinden tek tabaka oluşturulmuş ve glutaraldehit ile çapraz bağlama yapılarak immobilize edilmiştir. Etanol ve glukoz derişimi TTF'nin indirgenme potansiyelindeki (0,1 V) akım farklanmalarının gözlenmesi ile tayin edilmiştir. Biyosensör cevabı etanol için 1,0 ? 10 mM, glukoz için 0,1 mM ? 1,0 mM derişimleri arasında doğrusallık göstermiştir. Geliştirilen biyosensörün optimizasyonu amacıyla optimum pH, optimum sıcaklık, enzim miktarı, TTF derişiminin etkisi ve tek tabaka oluşma süresi gibi parametreler için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Tekrarlanabilirlik denemelerinde ise 5,0 mM etanol için (n=6) ortalama değer x =5,000 mM, standart sapma (S.S) ± 0,252 mM ve varyasyon katsayısı % 4,95; glukoz için (n=7) ortalama değer x =0,510 mM, standart sapma (S.S) ± 0,009 mM ve varyasyon katsayısı % 1,82 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to develop a bienzymic biosensor, which was based on coimmobilization of alcohol oxidase and glucose oxidase on same electrode to determine ethanol and glucose.In the biosensor construction two enzymes and the mediator, tetrathiafulvalene (TTF), was immobilized by using cross-linking agent glutaraldehyde and cysteamine by forming self-assembled monolayer (SAM) on a gold disk electrode. Amount of ethanol and glucose was detected by monitoring current values at reduction potential of TTF, 0.1 V. Decreasing in biosensor response was linearly related to glucose and alcohol concentrations at 0.1 ? 1.0 mM and 1.0 ? 10 mM, respectively. In the optimization studies of the biosensor some parameters such as optimum pH, optimum temperature, enzyme amount, effect of TTF concentration and duration of SAM formation were investigated. The reproducibility studies for 5.0 mM ethanol detection revealed (n=6) that the average value x=5.000 mM, standard deviation (SD) was ± 0.252 mM and coefficient of variation was 4.951 %. The reproducibility studies for 0.5 mM glucose detection revealed (n=7) that the average value x =0.510 mM, standard deviation (SD) was ± 0.009 mM and coefficient of variation was 1.817 %.