Ditiyol/altın nanopartikül/3-merkapto propiyonik asit modifikasyonuna dayalı gliserol-3-fosfatın spesifik ve duyarlı tayinine yönelik yeni biyosensör sistemleri geliştirilmesi
Development of new biosensor systems based on dithiol/gold nanoparticle/3-mercapto propionic acid modification for specific and sensitive determination of glycerol-3-phosphate
- Tez No: 512173
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında, Gliserol-3-fosfat tayini için biyosensör teknolojisine yeni ve orijinal bir bakış açısı getirecek olan 1,4-bütanditiyol/Altın Nanopartikül/3-Merkapto propiyonik asit modifiye gliserol-3-fosfat oksidaz biyosensör sistemi ile yeni ve orjinal bir biyosensör tasarımı geliştirilmiştir. Biyosensör tasarımında öncelikle altın elektrot yüzeyinde; 1,4-bütanditiyol kullanılarak kendiliğinden oluşan tek tabaka oluşumu gerçekleştirilmiştir. 1,4-bütanditiyol modifiye edilmiş altın elektrot üzeri altın nanopartikül ile kaplanmış ve elde edilen bu yüzey ise 3-merkapto propropiyonik asit ile muamelenin ardından gliserol-3-fosfat oksidaz enzimi elektrot yüzeyine immobilize edildi.Tasarlanan enzim biyosensör sistemi ile gliserol-3-fosfat ölçümleri, -0,1 V & +0,6 V arasında diferansiyel puls voltametrisi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Ölçüm ortamında bulunan K3[Fe(CN)6]'ün belirlenen potansiyel aralığındaki yükseltgenme piklerinde meydana gelene değişimler ile gliserol-3-fosfat konsantrasyonu arasındaki doğrusal ilişkiden yararlanılarak ölçümler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dithiol/gold nanoparticle/3-mercapto propionic acid modified glycerol-3-phosphate oxidase biosensor which brings a new and original perspective to biosensor technology was developed for the determination of glycerol-3-phosphate. In the biosensor preparetion, first self-assembled monolayer was formed in the presence of 1,4-butanedithiol onto gold electrode. The surface of the 1,4-butanedithiol modified electrode was covered with gold nanoparticle; then modified electrode was immersed into 3-mercapto propionic acid solution and glycerol-3-phosphate oxidase was immobilized on to the electrode surface. Glycerol-3-phosphate measurements with enzyme biosensor was performed between -0,1 V & +0,6 V potantial with differantial pulse voltammetry. Principle of measurements were implemented with the relation of the differantion of oxidation peaks which caused by the linear relation between K3[Fe(CN)6] and glycerol-3-phosphate concentration.