Ege bölgesinde denizel yetiştiricilik yapan işletmelerin hukuksal sorunları ve çözüm yolları
Legal obstacles and solution techniques of aquacultural plants in Aegeon region
  1. Tez No: 255174
  2. Yazar: SERKAN İNCEKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Su Ürünleri, Law, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezde amaçlanan, su ürünleri üreticilerinin hukuksal sorunlarının bilimsel yöntemler ile tespit edilmesidir.Ege Bölgesinden denizel üretim yapan su ürünleri üretim tesisleri ile birebir görüşmeler yapılarak hukuksak sorunlarının tespiti amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan 13 işletmede hazırlanan anketler uygulanmıştır. Anketlerin sonuçları, hukuksal sorunlara ilişkin olarak daha önceden yapılmış çalışmalar ile birlikte değerlendirilmiştir. Üreticilerin hukuksal sorunlarının saptanması ve net çözüm önerileri getirilmesine çalışılmıştırÜreticilerin kiralama ve taşınma sorunlarının yoğun olduğu, yasal düzenlemelerin dağınık olduğu, sektörün yönetiminin de tek elden gerçekleşmediği öne çıkmıştır. Mevzuatın bir araya getirilmesi, yönetimin birleştirilmesi, ihracat ve üretim desteklerinin artırılması ve vergi oranlarının düşürülmesi, turizm sektörü ile rakip olarak değil paralel uygulamalar geliştirilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to solve of common legal obstacles of producers by scientific methods.It is aimed that legal obstacles of producers where located in the Aegean region were tried to solve by the interview. Special prepared questionnaire was applied to the 13 aquacultural plants. The results of this questionnaire were evaluated previous reports which are carried out about this topic. It is determined that legal obstacle and related problems of producers were solved and also clear solutions techniques were suggested in this study.It is determined that such problems as rent and moving etc. were intensively observed and also legal applications were not directed regularly by the one power. Additionally, it was suggested that it should be assembled the legislation, increase of import and export supports, decrease of tax ratios and also friendly and parallel strategies should be established with tourism sectors.