Yüksek yağlı ekstrüde balık yemlerinde nişasta seviyesinin yem yapım aşamalarına etkileri
The effects of starch level on feed production phases of high-fatted extruded fish feed
  1. Tez No: 255173
  2. Yazar: PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN FIRAT KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, farklı nişasta seviyelerinin ve farklı protein kaynaklarının belli oranlarda değiştirilmesinin, yüksek yağlı ekstrüzyon teknolojisiyle üretilmiş balık yemlerinin üretim aşamalarına ve yemin fiziksel kalitesine etkileri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; yemin fiziksel kalitesine sadece nişasta miktarındaki değişimin değil, nişasta kaynağının türü ve kalitesinin, rasyondaki oranı, üretim prosesi, rasyondaki diğer hammaddeler, bu hammaddelerin birbirleriyle olan etkileşimleri ve proses esnasındaki davranışlarının da etki ettiği; ayrıca soya küspesinin belli miktarlarda kullanıldığı takdirde yemin fiziksel kalitesini arttırıcı bir etmen olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research on the effects of certain changes of different starch levels and different protein sources on the production phases of high-fatted fish feed produced with extrusion technology and on the physical quality of the feed. At the end of the research; it has been concluded that, not only the change of the starch levels, but also the type and quality of starch source, its ratio in the compound, production process, other raw materials in the compound, interaction of the raw materials with each other and their behavior during process have an effect on the physical quality of fish feed. It has also been concluded that soy bean meal can be increasing factor on the physical quality of fish feed, provided that it is used in certain amounts.