Comparison of 2002 and 2004 elementary science curricula with respect to cognitive and affective characteristics of students
2002 ve 2004 ilköğretim fen bilgisi müfredatlarının öğrencilerin bilişsel ve duygusal özellikleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 255231
  2. Yazar: AKİF ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı 2004 yılında uygulamaya konulan fen ve teknoloji dersi müfredatının 7.sınıf öğrencileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bunun için 2004 müfredatının (1) öğrencilerin fen bilgisi başarılarına etkisi bilgi, kavrama ve üst düzey düşünme becerileri açısından , (2) öğrencilerin fen ve teknoloji dersine karşı tutumları ile (3) fen ve teknoloji dersi öğretmenlerinin sınıf içi uygulamalarına etkisi araştırılmıştır.Çalışma Ankara ili, Yenimahalle, Sincan ve Mamak ilçelerinde araştırmanın hedefine uygun seçilmiş 6 ilköğretim okulunda, toplam 290 yedinci sınıf öğrencisine, 2006-2007 bahar döneminde uygulanmıştır. 2004 müfredatının çalışıldığı iki okul deney grubu, 2002 müfredatının uygulandığı dört okul kontrol grubu olarak seçilmiştir. Uygulamada 7.sınıflar seçilmiştir çünkü 7.sınıf 2002 ve 2004 müfredatlarının her ikisi de aynı anda yalnızca 2006-2007 eğitim döneminde uygulanmıştır.Öğrencilere uygulanan başarı testi TIMMS Fen Bilgisi Başarı testlerinde yayınlanan ve araştırmacının test planına uygun şekilde yazdığı sorulardan seçilmiştir. Sorular 2002 ve 2004 müfredatlarının ortak davranış ve kazanımlarını içermektedir. Fen ve Teknoloji dersi Tutum Ölçeği Chaerul (2002) tarafından geliştirilmiştir. Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin sınıf içi uygulamaları ölçeği ise Pekiner'in (2007) tezinden alınmıştır.Uygulanan anketlerdeki verilerin analizi çok yönlü varyans analizi (MANOVA) test tekniği kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçları iki fen müfredatı arasında belirli bir fark olmadığını göstermiştir. Diğer yandan öğrencilerin boş zamanlarındaki fen merakı ile öğretmenlerin materyal kullanmaları kategorisinde 2004 müfredatı lehine anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin bilgi ve kavrama düzeyi becerileri, fen bilgisini zevk alarak öğrenmeleri ve öğretmenlerin sınıf aktivitelerini yeni yaklaşımlara göre uygulama kategorilerinde 2002 programının lehine anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of 2004 elementary science and technology curricula at grade level 7. For this purpose, the effect of 2004 curricula on the (1) achievement of the students in knowledge, conceptual understanding and higher order thinking skills clusters, (2) attitude toward science and technology, (3) teachers? classroom activities were evaluated.This study was conducted on 290 7th grade students at six elementary schools in 2006-2007 spring term. These schools were located in Sincan, Yenimahalle and Mamak in Ankara. Two schools were administering 2004 curricula as pilot group and four of them were teaching science with 2002 curricula. Grade level 7 was selected for the study since both 2002 and 2004 curricula were being implemented in the schools only at this particular grade level.The achievement test questions were selected from TIMMS science achievement tests and the researcher?s own questions written in line with the test plan. The questions include the common objectives of both 2002 and 2004 curricula. The Test of Science Related Attitudes was developed by Chaerul (2002). Teachers? Classroom Activities Scale was taken from Pekiner (2007).The data were analyzed by using multivariate analysis of variance (MANOVA). The results of this analyses indicated no major difference between two science curricula. On the other hand, significant differences were found in leisure interest of students and use of equipment by teachers in favor of 2004 curricula. Knowledge and conceptual understanding level learning, the enjoyment of learning in science lesson and teachers? classroom activities with reference to new approaches indicated significant results in favor of 2002 curricula.