Polymerization and characterization of N(vinyl-2-pyrrolidone)
N(vinil-2-pirolidon)'un polimerleştirilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 255232
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
N-vinil-2-pirolidon, NVP, atmosfer varlığında ve vakum altında ? -radyasyonuyla ve kimyasal başlatıcı, ?, ?'-Azoisobutironitril, AIBN, kullanılarak farklı sıcaklıklarda, değişen zamanlarla serbest radikal tekniğiyle balk olarak polimerleştirildi. Polimerleşme için aktivasyon enerjisi Arrhenius grafiğinden 31,8 kJ/mol olarak bulundu. Fox-Flory denklemi kullanılarak her polimerleştirme tekniğinde elde edilen polimerler için Tg,? ve K değerleri hesaplandı. Elde edilen polimerler beyaz ve kırılgan jel tipindeydi. Polimerlerin karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR, DSC, TGA ve viskozite ölçüm metotları ile yapıldı. FT-IR ve NMR sonuçlarına göre, polimerleşmenin vinil grubu üzerinden gerçekleştiği görüldü. Viskozite ve DSC sonuçları, bilindiği üzere polimerlerin camsı geçiş noktası artışının molekül ağırlığının artmasına bağlı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
N-vinyl-2-pyrrolidone, NVP, was polymerized by ? -radiation in the presence of atmospheric oxygen and under vacuum and also polymerized by chemical initiator, ?, ??-Azoisobutyronitrile, AIBN, at different temperatures in bulk for different time periods. The activation energy for polymerization was found from Arrhenius plot as 31,8 kJ/mol. By using the Fox-Flory equation Tg,? and k values calculated for each polymerization methods. The polymer obtained was white gel type. The different types of polymer obtained were investigated by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR, DSC, TGA and viscosity measurement methods. According to the FT-IR and NMR results, the polymerizations proceeded via vinyl group. As expected, solution viscosity measurements and DSC results showed that the glass transition temperature of polymer increases with increasing molecular weight.