Material characterization of ancient mural paintings and related base materials: A case study of Zeugma archaeological area
Antik duvar resimleri ve ilgili temel malzemelerin malzeme karakterizasyonu: Zeugma arkeolojik alanı örnek çalışması
- Tez No: 255240
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU, PROF. DR. ŞAHİNDE DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, Zeugma Arkeolojik Alanı'na ait 2 örnek seti incelenmiştir. Set I, 7 sediman, 18 taş, 4 tuğla/kiremit, 9 harç, 4 sıva örneklerini içermekte ve Set II de 24 duvar resmi örneklerinden oluşmaktadır.Örnekler hammadde malzeme karakteristikleri, mineralojik ve kimyasal kompozisyonları ve yapısal özellikleri yönünden, Optik Mikroskopi, XRD, FTIR, PED-XRF, SEM-EDX ve Raman Spektroskopi gibi çeşitli analitik yöntem kullanılarak incelenmiştir. Bununla beraber ilgili alanda sıcaklık ve bağıl nem için mikroklima izleme çalışmalarında da bulunulmuştur.Sedimanlar Eosen kökenli kalkerli topraklardır. Taşların kayaç türü çoğunlukla kireçtaşıdır ve 3 alt türden oluşmaktadır: mikritik, biyomikritik ve rekristalize mikritik kireçtaşı. Kireçtaşlarının kaynağı yerel formasyona ait olmalıdır.Tuğla/kiremit örneklerin ısıtma sıcaklığının 800-850°C olduğu düşünülmektedir.Harçlarda bağlayıcı çoğunlukla kireçtir.Tuğla/kiremit, harç, sıva ve duvar resimlerinin agrega malzemeleri, Fırat nehir yatağı birikintilerinden gelmiş olmalıdır.Duvar resmi örnekleri tek kat intonaco, tek veya çift kat arriccio tabakalarına sahiptir. Duvar resmi yapım tekniği fresko tekniğidir.Kalsit genel olarak bütün pigmentlerin ortak mineralidir. Beyaz, siyah ve yeşil renkli pigmentlerin kaynağı olarak sırasıyla vaterit, grafit ve malahit bulunmuştur. Sarı renkli pigmentlerin kaynağı ankerit, siderit ve goetit olarak tanımlanmıştır. Kırmızı renkler; hematit, jasper ve toprak boya olarak tanımlanmıştır. Jasper ile vaterit, jasper ile kalsit, toprak boya ile kalsit ve hematit pembe renkli pigment oluşturan minerallerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, two sample sets from Zeugma Archaeological Area had been examined. The sample Set I includes 7 sediment, 18 stone, 4 brick/roof tile, 9 mortar, 4 plaster samples and the sample Set II consists of 24 mural painting samples.Samples were examined to get their raw material characteristics, mineralogical and chemical compositions, and microstructural properties using various analytical techniques such as Optical Microscopy, XRD, FTIR, PED-XRF, SEM-EDX and Raman Spectroscopy. In addition, mikroclimatic monitorings for temperature and relative humidity were also performed in that area.Sediments were calcereous soils of Eocene. Rock types of stones were mainly limestone which had 3 subgroups: micritic, biomicritic and recrytallised micritic limestones. The source of the limestones should be from the local formation.The firing temperature of brick/roof tile samples were estimated as 800-850°C.Binder of mortar samples were mainly lime.Aggregate materials of brick/roof tiles, mortars, plasters and mural paintings may come from the river deposites of Euphrates.Mural painting samples have one intonaco layer, and single or double arriccio layers. The mural painting technique was fresco technique.Calcite was common mineral identified for all pigments. The sources of white, black and green coloured pigments were found as vaterite, graphite and malachite respectively. The sources of yellow coloured pigments were identified as ankerite, siderite and goethite. The red colours were identified as hematite, jasper and red earth/ochre. Jasper and vaterite, jasper and calcite, red earth/ochre and calcite, and hematite were the colour forming minerals of pink coloured pigments.