The role of institutions in promoting public interest within the context of cultural and natural heritage conservation: The case of Gökova
Kültürel ve doğal mirasın koruması kapsamında kamu yararını sağlamada kurumların rolü: Gökova örneği
- Tez No: 255241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kamu yararını sağlamada kurumların rolünü kültürel ve doğal mirasın korunması kapsamında incelemek bu tezin temel konusunu oluşturmaktadır. Kamu yararı kavramının tartışmalı olması gerçeği, içeriğinin bir konudan diğerine göre değişebilmesi ve kamu yararını gerçekleştirmek için çok sayıda kurumun bulunması nedenleriyle kamu yararı, koruma kavramı özelinde incelenmektedir. Türkiye'de kültürel ve doğal mirasın korunması için politika geliştiren birçok kamu kurumu bulunmaktadır. Bu politikaların amacı kültürel ve doğal kaynakları koruma yoluyla kamu yararını sağlamaktır. Bununla birlikte, koruma kurumları kendi kuruluş kanunları doğrultusunda farklı kamu yararı yaklaşımlarını benimsemişler; bu nedenle kurumsal hedeflerini gerçekleştirmek için farklı yollar izlemişlerdir. Sonuç olarak bu koşullar altında kamu yararını sağlamak daha da karmaşık bir hal almaktadır. Bu bağlamda Gökova örneği, kamu kurumlarının kamu yararını sağlamada nasıl bir yol izledikleri konusunu araştırmak için önemli bir çalışma alanı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the role of institutions in promoting public interest within the context of cultural and natural heritage conservation. Due to the fact that the concept of public interest is controversial and may differ from one context to another, and that there are numerous institutions, the role of institutions in public interest promoting process limited to the context of conservation. A large number of public institutions develop policies that have significant implications for the conservation of cultural and natural resources in Turkey. The aim of these policies is to promote public interest by safeguarding natural and cultural assets. Moreover conservation institutions adopt different public interest approaches based on their establishment laws, therefore they carry out different activities to attain the objectives of their institutions. Consequently, promotion public interest by such institutions becomes even more ambiguous under these circumstances. Within this context, the Gökova case provides a good basis for the investigation of the ways in which public institutions conduct their activities in the quest to promote public interest.