Fundamentals of a metal surface imaging system based on laser-optic principles
Çeşitli metal yüzeylerin ölçümünde kullanılıcak lazer/optik sistemlerinin temelleri
  1. Tez No: 255287
  2. Yazar: MURAT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Eş odaklı Lazer Taramalı Mikroskop (EOLTM), daha basit bilinen adı ile eş odaklı mikroskop, eş odaklı mikroskopi tekniği ile objelerin ya da yüzeylerin üç boyutlu gözlemlenebilmesini sağlayan önemli bir aygıttır. Eş odaklı mikroskopinin en temel farkı; küçük bir deliğe sahip aparat yardımıyla odaklanmış ışığın algılanması ve odaklanmayan ışığın dışlanmasıdır. Bu küçük parçalara ayırıp görüntüleme becerisi sayesinde, EOTLM bize incelenen objenin ya da yüzeyin klasik mikroskopik yöntemlere kıyasla daha yüksek çözünürlük ve kontrast ile görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Değişik tiplerde lazer taramalı eş odaklı mikroskoplar geliştirilmiş ve yüksek çözünürlük ve kontrast sağlaması sayesinde bu cihazlar, biyoloji ve tıp gibi bir çok alanda paha biçilmez araçlar haline gelmiştir. Bu geniş kullanım alanına ek olarak eş odaklı mikroskop, metal yüzeyler üzerindeki olası yüzey kusurlarının tespit edilmesinde kullanılabilir.Bu tezde amacımız eğri metal yüzeylerin görüntülenebilmesini sağlayacak, frekans yönlendirici fiber demeti ile birleştirilmiş ve eş odaklı tarama tekniklerine dayanan bir lazer optik sistemin geliştirilebilmesi için gerekli analitik ve teorik inceleme ortaya koymaktır. Teorik analize ek olarak, ODTÜ ( Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Lazer Laboratuvarında kurduğumuz bir eş odaklı mikroskop düzeneğini çalıştırarak, görüntü kalitesini etkileyen faktörleri inceledik
Özet (Çeviri)
The confocal laser-scanning microscope (CLSM), known simply as a confocal microscope, is an important instrument which allows us to observe an object or a surface in three-dimensions with confocal microcopy technique. The basic difference of confocal microscopy is detecting the in- focused light, while the out of focus light is blocked out by the help of a pinhole. By this optical dissection ability of confocal microcopy, CLSM provides the images of investigated object or the surface with higher resolution and contrast as against conventional microscopic systems. Various types of Laser Scanning confocal microscopes have been developed and due to its high resolution and contrast they have become an invaluable tool for investigations in many areas like biology and medicine. In addition to its wide range of use, confocal microscope can be used for detecting of possible defects on metal surfaces.In this thesis our goal was to develop the analytical and theoretical back ground necessary for the successful completion of a laser/optic system coupled to a fiber bundle waveguide based on confocal scanning principles to effectively image a non-uniform, metal surface with speed and precision in order to assess any surface damage. In addition to this analysis we demonstrate a working confocal microscopy set-up and investigate the factors which affect the image quality by the experiments conducted in METU (Middle East Technical University) Laser Laboratory.