Interaction of the non steroidal anti-inflammatory drug celecoxib with pure and cholesterol containing model membranes
Bir non steroidal anti-inflamatuvar ilaç olan selekoksibin kolesterol içeren ve içermeyen model membranlarla etkileşimi
  1. Tez No: 255286
  2. Yazar: ASLI SADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN, YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir non steroid anti-inflamatuvar ilaç olan selekoksibin kolesterol içeren ve içermeyen distearoyl fosfokolin çok katmanlı lipozomlarla etkileşimi Fourier transform infrared spektroskopisi, diferansiyel taramalı kalorimetri ve 440 nm'de türbidite teknikleri ile incelenmiştir.Sonuçlara göre, selekoksib membran düzenliliği üzerinde konsantrasyona bağlı olarak, zıt etki gösterirken, kolesterol membranları jel fazda daha düzensiz, sıvıkristal fazda düzenli hale getirmiştir. DSPC/Cholesterol/celecoxib ile oluşturulan üçlü sistem ise kolesterole benzer özellikler göstermiştir. Selekoksib membran akışkanlığını azaltırken, kolesterol zıt etki göstermiş ve üçlü sistemde kolesterolün baskın etkisi gözlenmiştir. Selekoksib, kafa gruplarına yakın gliserol iskeletinin hidrasyon seviyeleri üzerinde zıt etki göstermiş, kolesterol ise bu grublarda hidrojen bağlarını artırmıştır. Bunlara ek olarak, her üç sistem için faz ayrımı gözlenmiştir. Ayrıca selekoksibin interfasyal bölgedeki muhtemel lokalizasyonu önerilmiştir. Son olarak, üçlü sistemde selekoksibin yüksek kolesterol konsantrasyonu sebebiyle, membranların hidrofobik bölgelerine yerleştiğine dair bir model öne sürülmüştür.Sonuç olarak, selekoksib, membranların biyofiziksel özellikleri üzerinde, konsantrasyona bağlı olarak anlamlı değişimlere neden olmaktadır ve bu etkiler, ilacın etki mekanizmasını anlamada yarar sağlayacaktır. Ayrıca, üçlü membran sistemlerinde karmaşık etkileşimler görülmektadir ve bunları daha detaylı anlamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The interactions of the non steroidal anti-inflammatory drug celecoxib with pure and cholesterol containing distearoyl phosphatidylcholine multilamellar vesicles were studied using Fourier transform infrared spectroscopy, differential scanning calorimetry and turbidity technique at 440 nm.The results reveal that celecoxib exerts opposing effects on membrane order in a concentration dependent manner while cholesterol disorders and orders the membrane in the gel and liquid crystalline phase, respectively. Ternary mixtures of DSPC/Cholesterol/celecoxib behave similar to cholesterol with a small effect of celecoxib. While celecoxib decreases fluidity of the DSPC membranes, cholesterol shows an opposite effect, and in ternary mixtures, a dominant effect of cholesterol is observed. Celecoxib induces opposite effects on the hydration status of the carbonyl groups in the binary system whereas; cholesterol induces hydrogen bonding around this group. An evidence of phase separation has also been observed for all three systems (DSPC/celecoxib, DSPC/Chol, and DSPC/Chol/celecoxib). In addition, a possible location of celecoxib in the interfacial region of the membrane has been proposed. Finally, penetration of celecoxib into the hydrophobic core of the ternary system at high cholesterol concentrations and formation of a new phase has also been suggested.Thus, depending on the concentration used, celecoxib induces significant changes in the biophysical properties of membranes that may aid in understanding its mechanism of action. Furthermore, highly complex interactions take place in ternary membrane systems and further investigations are needed to explore them in detail.