Functional characterization of 15-lipoxygenase-1 expression in human colorectal carcinoma cell line HT-29
15-lipoksijenaz-1 ifadesinin HT-29 kolorektal kanser hücrelerinde fonksiyonel karakterizasyonu
- Tez No: 255292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kolorektal kanser invazyon ve metaztaz aşamasına geldiğinde genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. 15- lipoksijenaz?1 (15-LO?1) linoleik asiti okside etmekte olup enflamatuar eikosanoid yolağında görev alan enzimlerden bir tanesidir. 15-LO?1 ifadesinin kolorektal kanserde baskılandığı bulunmuştur. Bu çalışmada, 15-LO?1 ifadesi yokluğunun tümör oluşumuna katkıda bulunduğu hipotezi incelenmiştir. Bu yüzden 15-LO?1 geni, bu geni saptanabilir ölçülerde ifade edemeyen HT?29 kolon kanser hücrelerinde ifade ettirilmiştir. HT?29 hücreleri ökaryotik ifade pcDNA3.1?15-LO?1 vektörü ile geçici olarak transfekte edilmiştir. HT?29 hücrelerinde 15-LO?1 geninin ifadesinin doğrulanmasının ardından 15-LO?1 geninin bu hücrelerin çoğalması, apoptoz ve metastaz potansiyelinde yarattığı değişiklikler incelenmiştir.15-LO?1 geninin hücre çoğalımı üzerindeki etkisine MTT analizi yöntemi ile apoptoz üzerindeki etkilerine akridine orange, floating cell ratio, kaspaz?3 tahlili ve XIAP proteini ifade seviyesindeki farklılığı saptanarak bakılmıştır. Hücre migrasyon ve invazyonu Boyden chamber ve Matrigel invazyon tahlilleriyle incelenmiştir.Elde ettiğimiz bulgular, 15-LO?1 ifadesinin hücre çoğalmasını kayda değer ölçüde azalttığını apoptozu da yine kayda deger ölçüde artırdığını göstermiştir. Buna ek olarak, hücrelerin migrasyon ve invazyon edebilme kapasiteleri de önemli ölçüde azalmıştır. 15-LO?1 ifadesi, ?metastasis associated 1? proteininin (MTA1) ekspresyonunu da önemli ölçüde azaltmıştır.Elde ettiğimiz bulgular ışığında 15-LO?1 ekspresyonunun kolon kanserinde apoptozu indükleyerek hücre çoğalmasını durdurduğunu buna ek olarak metastaz kapasitesini azalttığını ve bu nedenle terapatik tedavi amacıyla kullanılabileceğini öne sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinoma (CRC) is often lethal when invasion and/or metastasis occur. 15-lipoxygenase-1 (15-LO-1), an enzyme of the inflammatory eicosanoid pathway, oxidatively metabolizes linoleic acid and its expression is repressed in CRC. In the present study, the hypothesis that the lack of 15-LO-1 expression in CRC cells may contribute to the tumorigenesis was investigated. Therefore 15-LO-1 was introduced to colon cancer cell line HT-29 that does not have detectable levels of the 15-LO-1. The HT-29 cells were transiently transfected with the eukaryotic expression vector pcDNA3.1-15-LO-1 and the effects of 15-LO-1 expression on the proliferation, apoptosis as wells as metastatic potential of the cells were investigated.Cellular proliferation was analyzed by MTT assay and the apoptotic potential of 15-LO-1 was evaluated by acridine orange, floating cell ratio and caspase-3 assays as well as expression levels of the antiapoptotic protein XIAP. Cellular migration and invasion were investigated by Boyden chamber migration and Matrigel invasion assay.The data indicates that 15-LO-1 expression significantly decreased cell proliferation and increased apoptosis. In addition, a significant reduction was observed in migratory and invasive capacity 15-LO-1 expression also significantly reduced the expression of metastasis associated 1 protein (MTA-1).Taken together we propose that 15-LO-1 expression in CRC can inhibit colon cancer cell growth through induction of apoptotic cell death and may contribute to the inhibition of metastatic capacity in vitro which may be exploited for therapeutic purposes.