The effect of ecotoxicants on the aquatic food web and prey-predator relationships
Çevresel kirleticilerin sucul besin ağı ve av-avcı ilişkilerine olan etkileri
  1. Tez No: 255293
  2. Yazar: SARA BANU AKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN, PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çok-katmanlı sucul risk değerlendirmeye ve toksik maddelerin alt seviyelerdeki sucul omurgasızlarda neden olduğu moleküler değişimler hakkında bilgiye duyulan ihtiyaç doğrultusunda, bu çalışmanın öncelikli amaçları şöyledir: Yenilikçi bir yaklaşım olan çok-katmanlı ekotoksisite biyotayin-güdümlü ATR-FTIR (Hafifletilmiş Toplam Yansıtma Fourier Dönüşümlü Kızılötesi) spektroskopisi kullanarak, balık sinyali tarafından taklit edilen balık avlanma baskısının, cypermethrin veya tuzluluk toksisitesinin göl ekosistemlerinin kilit türlerinden olan Daphnia pulex üzerindeki etkilerini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak ve sonuçta toksik maddelerin hem organizma, hem de molekül seviyelerinde sebep olduğu değişimleri daha iyi değerlendirebilmektir.Bu yaklaşım, düşük konsantrasyonlardaki cypermethrin veya tuzluluğun bile Daphnia'nın moleküler ve organizma seviyelerinde istitistiksel olarak anlamlı etkilerinin olduğunu göstermektedir. Balık sinyali toksik maddenin etkilerinin şiddetini belirleyen temel bir etmen olup, belli bir eşik değerinin altında antagonistik ve üstünde ise sinerjistik bir şekilde etkileşime girmiştir. Ayrıca, organizma seviyesindeki gözlemlerle tutarlı olan moleküler ATR-FTIR spektroskopi sonuçları, hem cypermethrin, hem de tuzluluğun incelenilen Daphnia sistemlerindeki lipid ve protein konsantrasyonlarını düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca, balık sinyalinin etki mekanizmasının Daphnia'nın lipid metabolizması üzerine olduğu önerilmektedir. Dolayısıyla kızılötesi spektroskopisi, organizma seviyesinde her zaman gözlmlenebilir olamayan erken moleküler değişimlerin belirlenmesini sağlamıştır.Bu çalışma, basit yapılarından dolayı standart ekotoksikoloji testlerinin, araştırılan kimyasaldan kaynaklanabilecek tehditleri hassasiyetle değerlendiremeyeceğini göstermektedir. Dahası, ATR-FTIR spektroskopisinin Daphnia'nın değişken çevre koşullları karşısındaki tepkilerinin araştırıldığı çalışmalarda önemli bir role sahip olabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, sucul risk değerlendirme çalışmalarının çevresel gerçekçiliğini artırmaya yönelik etkin bir başlangıç noktası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is considerable need for higher-tier aquatic risk assessment and information on toxicant-induced molecular alterations in lower aquatic invertebrates. Thus the current study?s priorities were two-fold: a novel approach utilizing higher-tier ecotoxicity bioassay-guided ATR-FTIR (Attenuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared) spectroscopy to better understand the impact of the presence of fish predation pressure ? mimicked by predator-exuded info-chemicals ? on cypermethrin or salinity toxicity to Daphnia pulex ? key-stone species in lake ecosystems ? and ultimately better assess toxicant-induced alterations at both organismal and molecular levels.This approach indicates that even low concentrations of cypermethrin/salinity had significant molecular and organismal effects on daphnids. Fish kairomone acted as a major factor affecting toxicant severity, interacting antagonistically below a threshold and synergistically above. Moreover, molecular ATR-FTIR spectroscopic results, clearly consistent with organismal responses, showed that both cypermethrin and salinity lead to decreased contributions of lipid and proteins to the investigated daphnid systems. It is further suggested that the action mechanism of the fish-exuded kairomone occurs via the lipid metabolism of Daphnia. Hence, infrared spectroscopic results enabled detection of early molecular alterations, whose effects might not always be observable at the organismal level.The results of this study clearly indicate that the simplistic nature of standard ecotoxicology tests hinders a precise judgment of threats imposed by chemicals of interest. Furthermore, it has been shown that ATR-FTIR spectroscopy has considerable potential for studies on daphnid responses to varying environmental conditions. Thus, this study presents a starting point for increasing the environmental realism of aquatic risk assessment.